ArtRave:The ARTPOP Ball


ArtRave: The Artpop Ball w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z ArtRave:The ARTPOP Ball) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Lady Gaga rozpoczynająca koncert piosenką ARTPOP Lady Gaga podczas MANiCURE Piosenkarka wykonując Poker Face Lady Gaga śpiewając Paparazzi na jednym z wybiegów Piosenkarka śpiewając Alejandro Lady Gaga rozpoczynająca następny akt utworem Bad Romance Lady Gaga przed finałowym Gypsy

ArtRave:The ARTPOP Ball (stylizowana na artRAVE: The ARTPOP Ball) – czwarta światowa trasa amerykańskiej piosenkarki pop Lady Gagi promująca jej czwarty album ARTPOP. Trasa oficjalnie została ogłoszona 3 grudnia 2013 roku. Rozpoczynając trasę koncertową wokalistka dała pierwsze koncerty w Ameryce Północnej i Kanadzie, gdzie musiała zakończyć ostatnią trasę koncertową Born This Way Ball z powodu naderwania obrąbka stawowego w prawym biodrze. Następnie koncerty odbyły się w Australii, Azji i Europie. W wielu miastach bilety wyprzedały się bardzo szybko co zmusiło organizatorów do zorganizowania dodatkowych koncertów.

Promocją trasy zajmuje się korporacja Live Nation oraz Absolut Vodka w Stanach Zjednoczonych i O2 w Wielkiej Brytanii. Większość biletów została szybko wyprzedana co skłoniło do ogłoszenia kolejnych koncertów. Negatywne opinie o słabej sprzedaży biletów i niskim zainteresowaniu organizacją show zostały oddalone przez prezesa Live Nation Arthura Fogela. Koncert składa się z sześciu aktów oraz bisu. Wokalistka często zmienia stroje i peruki, tańczy, wykonuje 25 utworów. Można znaleźć tam wiele elementów rave. Dużą rolę w całym spektaklu odgrywają światła. Artystka w sumie zarobiła US 83.040.746 dolarów. Według Forbesa koncerty Gagi sprzedały się w 100%.

Spis treści

Tło | edytuj kod

Po odwołanych koncertach podczas Born This Way Ball spowodowanych kontuzją biodra postanowiono, że trasa koncertowa rozpocznie się od Stanów Zjednoczonych w Fort Lauderdale 4 maja 2014 roku[1]. Przed rozpoczęciem trasy Lady Gaga zagra 6 koncertów w Nowym Jorku w Roseland Ballroomnd[2]. W styczniu opublikowano pierwsze oficjalne daty koncertów "ArtRave: The Artpop Ball Tour" w Europie, pierwszy koncert ma się odbyć w Grecji na Stadionie Olimpijskim w Atenach 19 września 2014 roku. W lutym 2014 roku ujawniono daty koncertów w Australii – 4, pierwszy odbędzie się w Perth 20 sierpnia 2014 roku a ostatni w Sydney 30 sierpnia. Następnie ogłoszono koncert w Azji dokładnie w Japonii, który odbędzie się 13 sierpnia 2014 roku oraz 16 sierpnia w Korei Południowej na Stadionie Olimpijski w Seulu. W kwietniu dodano kolejny koncert w Japonii. W maju 2014 roku w związku z dobrą sprzedażą biletów na trasę wokalistka ujawniła kolejne daty koncertów w Europie oraz jeden w Zjednoczonych Emiratach Arabskich[3].

O scenie | edytuj kod

Są dwie sceny – jedna główna oraz druga na przeciwnej stronie sali koncertowej. W kilku mniejszych scenach zamontowane są dmuchane kwiaty. Wybieg biegnie wzdłuż całej płyty[4], pomiędzy wybiegami są mniejsze sceny. Wybieg, zbudowany z tworzywa szklanego (poli), jest tak skonstruowany, by móc pod nim przechodzić i tańczyć[5]. Scena utrzymana jest w stylistyce starożytnej Grecji.

Streszczenie koncertu | edytuj kod

AKT I
Koncert rozpoczyna się wideo o trasie, następnie na scenie pojawiają się tancerze z balonami i niebieskimi kulami (kula Koonsa z okładki płyty). Nagle Gaga wyjawia się spod sceny ubrana w złoty trykot ze skrzydłami od Versace. Zaczyna śpiewać ARTPOP na scenie głównej i idąc po wybiegu do fortepianu, następnie G.U.Y. i tańczy do choreografii z teledysku. Potem przechodzi do Donatelli, podczas wykonywania tej piosenki na ekranie pojawiają się migające gwiazdy i kolorowe chmury. Następnie wokalistka z chodzi ze sceny, a zespół wykonuje Venus Intro.

AKT II
Akt ten zaczyna się od Venus. Na scenie pojawiają się nadmuchiwane kwiaty wychodzące spod sceny. Gaga pojawia się w bikini z muszelek pod koniec utworu gra na gitarze. Po krótkim przemówieniu wykonuje MANiCURE. Wokalistka znika wewnątrz sceny i zmienia strój, natomiast zespół gra.

AKT III
Powraca na scenę w białym stroju i innej peruce. Rozpoczyna akt utworem Just Dance na głównej scenie. Podczas trwania utworu wykorzystuje Keytar. Następnie przechodzi do Poker Face i skróconej wersji Telephone po czym znowu zmienia strój.

AKT IV
Gaga ubrana jest w suknie z mackami, wykonuje Partynauseous i Paparazzi, razem z tancerzami idzie po wybiegu i przechodzi na jedną z mniejszych scen. Tam zaczyna śpiewać Do What U Want, następnie podchodzi do fortepianu i śpiewa akustyczną wersję Born This Way i Yoü and I. Teraz wokalistka znika pod sceną i zmienia strój. W tym czasie pokazywany jest wideo interlude do piosenki Jewels N' Drugs. Gaga pojawia się na scenie w czarnym lateksowym stroju i zielonych włosach.

AKT V
Akt rozpoczyna się piosenką The Edge of Glory (acapella). Gaga przechodzi na mniejszą scenę i wykonuję Judas. Następnie wykonuję Aura, Gaga przechodzi po wybiegu na scenę główną i dołącza do tancerzy podczas występu. Następuje krótkie przemówienie i czyta listy od fanów. Następnie na scenie pojawia się czerwona kanapa, która jest rekwizytem podczas wykonywania Sexxx Dreams. Potem pojawiają się białe krzesła na których wykonywana jest choreografia do Mary Jane Holland. Na wybiegu wykonywane jest Alejandro. Gaga z chodzi ze sceny by zmienić strój.

AKT VI Artystka powraca w czerwonej skórzanej kurtce i peruce z lokami po chwili wykonuje Bang Bang (My Babe Shot Me Down) z płyty Cheek to Cheek przechodzi cały wybieg. Następnie przechodzi na główną scenę gdzie czekają charakteryzatorzy, Gaga zmienia strój na oczach wszystkich fanów, a w tle zespół wykonuje Ratchet.

AKT VII
Następnie Lady Gaga wykonuje Bad Romance, zawierające choreografie z teledysku, a następnie Applause, w tle na telebimie pokazane jest wideo pokazujące piosenkarkę w różnych przebraniach. Ostatnią piosenka w tym akcie jest Swine. Gaga opuszcza scenę jak świnka, aby ostatni raz zmienić strój i perukę.

BIS
Wokalistka wchodzi na scenę w pięknej sukni zaprojektowanej przez Donatelle Versace. Podchodzi do fortepianu i śpiewa Gypsy. Tam wykonuje większą część piosenki, a następnie przechodzi po wybiegu na scenę główną i tam kończy występ. Znika w ten sam sposób w jaki pojawiła się na początku koncertu.

Recenzje | edytuj kod

Ameryka Północna | edytuj kod

John Walker z MTV News recenzował inauguracyjący koncert w Fort Lauderdale, był pod wrażeniem pokazu. Napisał: "szczególnie podobał mi się fragment, kiedy po "Alejandro", Gaga postanowiła zmienić swój strój na scenie i zrobiła to z pomocą swoich stylistów"[6]. Adam Carlson z Billboard pochwalił show mówiąc, że widowisko jest jedną wielką "niespodzianką", pochwalił częste zmiany kostiumów jak i choreografię " Mówienie o występach [Gagi] sprawia więcej zabawy niż oglądanie go, ale nie odbieraj tego jako obrazy. Jest po prostu dużo do opowiedzenia"[7]. Chris Richards z The Washington Post stwierdził: "na koncert pop w [Verizon Center], czułem się dobrze. W poczuciu wzajemnej, bezwarunkowej miłości od Gagi[8].

Glenn Gamboa z Newsday była pod wrażeniem występów, mówiąc: "To był finess podczas "Venus", humorystyczną "Donatella" lub cofnięcie się duszy przy "Do What U Want ", która zwieńczona a cappella wypełniła piosenkę z intensywnością, która była zaraźliwa[9]. Lauren Morawski z CBS News czuła, że Gaga była w "pełni życia" podczas koncertu i "wydawało się jak w domu" z tłumem w Nowym Jorku[10]. Negatywnie o trasie wypowiedział się Rob Sheffield z Rolling Stone Magazine, który był rozczarowany koncertem w Madison Square Garden mówiąc, że: "piosenkarka chciała szybko zaśpiewać to co ma i iść odpoczywać". Zaskoczył go również brak hitów z albumu Born This Way[11].

Oceania, Azja | edytuj kod

Candice Barnes z The Sydney Morning Herald wygłosiła pozytywną opinię, stwierdzając, że Gaga "dała pokaz dopasowany do królowej" w Perth Arena. Połączony ze sztuką rave, trudno było odróżnić, gdzie skończyła się sztuka i gdzie zaczęła się muzyka", powiedziała na zakończenie[12]. Odwrotnie twierdzi Ross McCrae z The West Australian nazywając występ przesłodzonym i zaznaczył brak publicznego zainteresowania show. Dodał, że: "nigdy nie mógł zarzucić Lady Gadze braku dbałości o szczegóły w jej produkcji, śpiewania na żywo i wydajności energetycznej"[13]. Jenny Valentish z Time Out przyznał występowi 5 gwiazdek podczas koncertu w Melbourne nazywają Gagę: fenomenalną piosenkarkę z ogromnym głosem (...), którzy mogli spróbować swoich sił w każdym gatunku", również chwaląc jej muzykę na żywo i zmiany kostiumów[14].

Pisząc o ograniczonym, ocenzurowanym koncercie w Dubaju ze względu na uczucia religijne Mohammed Kadry z Khaleej Times zauważył, że Gaga nadal może stworzyć "widowisko" na wysokim poziomie, a ona "aby połączyć się ze swoim lokalnym fanami próbowała poskładać pochlebne potoczne zwroty"[15]. Debra Kamin z The Times Izraela chwaliła wokal Gagi, dodając, że "pokaz był taki jak obiecała Gaga i zrobiła wszystko czego oczekiwali od niej małe potworki[16].

Europa | edytuj kod

Dave Simpson z The Guardian wydał pozytywną opinię o koncercie w Birmingham, przyznając show z 4 na 5 gwiazdek. Stwierdził , że "Gaga często oskarżana jest we wszystkim o sztuczność i brak serca, ale dzisiejszy pokaz i przemowy gwiazdy, ukazują show jako fantastyczne[17]. Daniel Dylan Wray z The Independent przyznał koncertowi w Birmingham 4 na 5 pięć gwiazdek i opisał ArtRave jako: "głośną, kolorową i często będącą Zadowoleniem imprezą"[18]. Katie Fitzpatrick z Manchester Evening News przyznała koncertowi 5 z 5 możliwych gwiazdek. Pochwaliła głos Lady Gagi, jej muzykę na żywo, stroje i podłączenie wentylatorów - szczególnie w tym show. Katie stwierdził, że "ostentacyjnie w nazwie ArtRave może potwierdzić, że Gaga to show-kobieta, która jest zdecydowanie tylko o swojej sztuce. Ale ta mała dama z potężnym zestawem płuc może złapać wszystkich za serca"[19]. Ludovic Hunter-Tilney z Financial Times przyznał koncertowi trzy na pięć gwiazdek. Krytykował wszystkie utwory z płyty ARTPOP, poza tytułowym. Pochwalił sekwencje dźwiękowe i część akustyczną przy fortepianie[20].

Transmisja i nagrywanie | edytuj kod

17 listopada poprzez media społecznościowe Lady Gaga poinformowala fanów, że ostatni koncert ArtRAVE: The ARTPOP Ball, który ma odbyć się 24 listopada w Paryżu będzie transmitowany na żywo na całym świecie, w Internecie na Yahoo! Live[21][22]. Transmisja rozpoczęła się o 20:00.

Lista utworów | edytuj kod

Scena po zakończeniu koncertu
Akt I
 1. "ARTPOP"
 2. "G.U.Y."
 3. "Donatella"
 4. "Fashion!"
Akt II
 1. "Venus"
 2. "MANiCURE"
 3. "Cake Like Lady Gaga"

Akt III

 1. "Just Dance"
 2. "Poker Face"
 3. "Telephone"
Akt IV
 1. "Partynaseous" (Intro)
 2. "Paparazzi"
 3. "Do What U Want"
 4. "Dope"
 5. "You and I"
 6. "Born This Way" (akustycznie)
Akt V
 1. "Jewels N' Drugs" (Intro)
 2. "The Edge of Glory" (acapella)
 3. "Judas"
 4. "Aura"
 5. "Sexxx Dreams"
 6. "Mary Jane Holland"
 7. "Alejandro"
 8. "Bang Bang (My Baby Shot Me Down)" (od 9 października 2014)
Akt VI
 1. "Ratchet" (Intro)
 2. "Bad Romance"
 3. "Applause"
 4. "Swine"
Bis
 1. "Gypsy"

Ciekawostki | edytuj kod

 • Bilety na koncert do Paryża zostały wyprzedane w przeciągu 30 sekund[23].
 • Bilety na koncert w Londynie wyprzedały się w 5 minut. To zmusiło organizatorów do ogłoszenia dodatkowego koncertu[24].
 • 18 marca 2014 r. piosenkarka pokazała projekt sceny podczas trasy na stronie littlemonsters.com[5].
 • Podczas koncertu w Nowym Jorku 13 maja podczas piosenki "Jewels & Drugs" na scenę dołączył T.I.[25].
 • 20 maja 2014 r. podczas koncertu w Saint Paul Gaga wykonała a capella piosenkę The Queen po tym jak fan rzucił na scenę list z prośbą o to[26].
 • 25 maja 2014 r. podczas koncertu w Calgary piosenkarka wykonała krótką wersję piosenki Hair[27].
 • 2 lipca 2014 r. podczas koncertu w Montrealu wokalistka wykonała po MANiCURE piosenkę The Edge of Glory na prośbę fana, któremu zmarł wujek[28].
 • 23 sierpnia 2014r. podczas koncertu w Melbourne piosenkarka wykonała piosenkę Brooklyn Nights[29].
 • 13 września 2014 r. na koncercie w Izraelu na scenie pojawił się Tony Bennett, artyści wykonali piosenkę I Can't Give You Anything but Love z płyty Cheek to Cheek[30].
 • 5 października 2014 r. podczas koncertu w Pradze Gaga zaśpiewała piosenkę Whole Lotta Love zespołu Led Zeppelin[31].
 • 21 października 2014 r. podczas koncertu w Manchesterze na scenie dwóch gejów się zaręczyło, a następnie Gaga ich pobłogosławiła[32].
 • 2, 4, 6 i 8 listopada 2014 r. Lady Gaga zaśpiewała piosenkę What's up 4 Non Blondes. Artystka wzięła na scenę polskich fanów podczas koncertu w Wiedniu przy piosence Born This Way[33].
 • 16 listopada 2014 r. na koncercie w Glasgow zaśpiewała piosenki: Dance in the Dark i Marry The Night[34].

Lista koncertów | edytuj kod

 1. Koncert był częścią "Summerfest 2014"[40]
 2. Koncert był częścią "Festival d'été de Québec 2014"[42]
 3. Koncert był częścią "Ottawa Bluesfest 2014"[43]
 4. Koncert był częścią „Microsoft Week”.
 5. a b Dane dotyczące koncertu w Las Vegas zamieszczone są przy dacie 19 lipca 2014 roku.
 6. Koncert był częścią "AIA Real Life: NOW Festival 2014"[47]
Koncerty przeniesione

Personel | edytuj kod

Główny | edytuj kod

 • performerka – Lady Gaga
 • reżyser - Alexander Delgado
 • menedżer – Bobby Campbell
 • dyrektor wizualny, choreograf – Richard Jackson
 • projektant kostiumów – Brandon Maxwell
 • produkcja, projektant oświetlenia – Roy Bennett
 • dyrektor muzyczny – Michel Bearden
 • koordynator kreatywny – Lacee Franks
 • dyrektor artystyczny – Alexander Delgado
 • menadżer Streamline – Vincent Herbert
 • dyrektor zarządzający, Haus of Gaga – Sonja Durham
 • osobisty asystent – Ashley Gutierrez
 • makijaż – Tara Savelo i Frederic Aspiras
 • stylista fryzur – Frederic Aspiras
 • projektant kostiumów – Perry Meek
 • stylista – Sandra Amador
 • bezpieczeństwo osobiste – Peter van der Been, Robert Marshall
 • tancerze – Asiel Hardison, Montana Efaw, Graham Breitenstein, Ian McKenzie, Victor Rojas, Knicole Breahn Haggins,
  Kevin Frey, David Lei Brandt, Sloan-Taylor Rabinor, Nick Geurst, Theresa Stone, China Taylor,
  Tamina Pollack Paris, Karen Chuang, Gianinni Moreina

Zespół | edytuj kod

 • Lady Gaga - Główny wokal, fortepian, keytar, gitara
 • Brockett Parsons - Keyboards
 • George "Spanky" McCurdy - Perkusja
 • Lanar “Kern” Brantley - Bas
 • Tim Steward - Gitara
 • Ricky Tillo - Gitara

Przypisy | edytuj kod

 1. Lady Gaga Cancels Rest of Tour to Have Surgery. 12-03-2013. [dostęp 02-26-2014].
 2. Lady Gaga Concerts to Close New York's Famed Roseland Ballroom. 11-19-2013. [dostęp 02-26-2014].
 3. ARTRAVE ZAWITA DO DUBAJU, NOWE DATY DLA EUROPY. 05-13-2014. [dostęp 13-05-2014].
 4. LADY GAGA O NOWEJ TRASIE KONCERTOWEJ!. 12-09-2013. [dostęp 02-26-2014].
 5. a b PROJEKT SCENY NOWEJ TRASY LADY GAGI. 03-18-2014. [dostęp 03-19-2014].
 6. Lady Gaga's Topless Tour Moment Might Be Greatest Act Of 'ARTPOP' Yet. MTV News. Viacom, 05-05-2014. [dostęp 07-12-2014].
 7. Lady Gaga's artRAVE: The ARTPOP Ball Shape-Shifts Through Atlanta. Prometheus Global Media, 05-08-2014. [dostęp 12-07-2014].
 8. Lady Gaga at Verizon Center: A feel-good spectacle of ear candy and eye candy. 05-13-2014. [dostęp 12-07-2014].
 9. Lady Gaga rocks out at Madison Square Garden. 05-14-2014. [dostęp 12-07-2014].
 10. Lady Gaga in full-force in hometown show. CBS News, 05-14-2014. [dostęp 12-07-2014].
 11. Lady Gaga's Live Artflop: NYC Ghosts and Flowers. -014. [dostęp 12-07-2014].
 12. Lady Gaga review: 'Mother monster' delivers a show fit for Queen. Fairfax Media, 08-21-2014. [dostęp 12-07-2014].
 13. Lady Gaga gets Artpop Ball rolling. Seven West Media Limited, 08-21-2014. [dostęp 12-07-2014].
 14. Lady Gaga's ArtRAVE: The ARTPOP Ball. Time Out Group Limited, 08-23-2014. [dostęp 12-07-2014].
 15. 'Subdued' Lady Gaga still rocks in Dubai concert. Galadari Printing and Publishing, 0-12-2014. [dostęp 12-07-2014].
 16. Lady Gaga’s color-drenched love fest is perfect boost after summer rocket war. 09-14-2014. [dostęp 12-07-2014].
 17. Lady Gaga Birmingham Review. Guardian Media Group, 10-16-2014. [dostęp 12-07-2014].
 18. Lady Gaga Birmingham Review. Independent Print Limited, 10-16-2014. [dostęp 12-07-2014].
 19. Lady Gaga Manchester Review. 10-21-2014. [dostęp 12-07-2014].
 20. Lady Gaga, O2 Arena, London – review. Pearson PLC, 10-24-2014. [dostęp 12-07-2014].
 21. Lady Gaga Streaming Final artRAVE Show on Yahoo Live: Nov. 24, 10:45 a.m. PT!. 11-17-2014. [dostęp 11-21-2014].
 22. Lady Gaga to stream final concert of 'Artpop' tour on Yahoo. 11-17-2014. [dostęp 11-21-2014].
 23. InagiSt.com, inagist.com [dostęp 2018-05-09] .
 24. LADY GAGA króluje w Wielkiej Brytanii. 11-02-2014. [dostęp 07-23-2014].
 25. ARTRAVE: THE ARTPOP BALL – NEW YORK CITY. [dostęp 05-14-2014].
 26. Lady Gaga gets real with St. Paul crowd. Star Tribune. [dostęp 05-21-2014].
 27. Lady Gaga reads letter from Manitoba teen on Calgary. 05-27-2014. [dostęp 05-27-2014].
 28. ARTRAVE: THE ARTPOP BALL – MONTREAL. 07-03-2014. [dostęp 07-06-2014].
 29. "BROOKLYN NIGHTS" NA KONCERCIE W MELBOURNE. 08-24-2014. [dostęp 09-05-2014].
 30. GAGA I TONY WYSTĄPILI NA ARTRAVE W IZRAELU. 09-14-2014. [dostęp 09-16-2014].
 31. ARTRAVE: THE ARTPOP BALL - HAMBURG & PRAGA. 10-11-2014. [dostęp 10-14-2014].
 32. Geje zaręczyli się na koncercie.
 33. MATT I IGAGASBOOBS NA SCENIE Z GAGĄ, COVER "WHAT'S UP". 11-02-2014. [dostęp 11-03-2014].
 34. "DANCE IN THE DARK" I "MARRY THE NIGHT" W GLASGOW. 11-19-2014. [dostęp 11-21-2014].
 35. North American tour dates and locations for ArtRave: The Artpop Ball Tour:
 36. Lady Starlight on tour with Gaga. Facebook. Official page of Lady Starlight. [dostęp 06-18-2014].
 37. a b c d e f g h i j k l m n Billboard Boxscore :: Current Scores. Prometheus Global Media, 06-18-2014. [dostęp 06-18-2014].
 38. How do you feel about Hatsune Miku? She's opening at the ARTPOP Ball. IGN, 04-15-2014. [dostęp 04-17-2014].
 39. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah Billboard Boxscore :: Current Scores. [dostęp 10-09-2014].
 40. Lady Gaga to headline Summerfest 2014. WISN-TV, 12-10-2013. [dostęp 03-26-2013].
 41. a b Crayon Pop to open up for Lady Gaga's concert tour in America and Canada. All K-pop, 03-20-2014. [dostęp 03-20-2014].
 42. Lady Gaga au Festival d'été de Québec. La Presse. [dostęp 04-10-2014].
 43. Ottawa Bluesfest 2014 lineup: Lady Gaga, The Killers headline. CBC News. [dostęp 03-26-2014].
 44. Babymetal Extra Support Act For Lady Gaga's ArtRave: The Artpop Ball. Babymetal Official website, 06-18-2014. [dostęp 06-17-2014].
 45. North American tour dates and locations for Artrave: The Artpop Ball Tour:
 46. Momoiro Clover Z to open for Lady Gaga on tour. The Japan Times, 07-07-2014. [dostęp 07-10-2014].
 47. NOW Festival 2014 lineup. Live Nation KR. [dostęp 04-15-2014].
 48. Australian tour dates and locations for Artrave: The Artpop Ball Tour:
 49. European tour dates and locations for Artrave: The Artpop Ball Tour:
 50. a b c d e f g h i j k l m Billboard Boxscore :: Current Scores. Billboard, Prometheus Global Media, 11-20-2014. [dostęp 11-21-2014].
 51. a b c d e Billboard Boxscore :: Current Scores. 12-03-2014. [dostęp 12-04-2014].
 52. a b LADY GAGA: DC date RESCHEDULED... details here! Show is now MAY 12th!. [dostęp 05-08-2014].
 53. a b Seattle and Vancouver Concerts Postponed. LadyGaga.com, 27-05-2014. [dostęp 28-05-2014].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "ArtRave:The ARTPOP Ball" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy