Arthur Pic


Arthur Pic w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arthur Pic (ur. 5 października 1991 roku w Montélimar) – francuski kierowca wyścigowy. Brat Charlesa Pica – kierowcy Formuły 1 od 2012 roku.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Formuła Renault 1.6 | edytuj kod

Francuz karierę rozpoczął w roku 2004, od startów w kartingu. W 2007 roku przeszedł do wyścigów samochodów jednomiejscowych, debiutując w Belgijskiej Formule Renault 1.6. Sezon później ścigał się w Formule Renault Academy. Już w pierwszym podejściu sięgnął w niej po tytuł mistrzowski.

Formuła Renault 2.0 | edytuj kod

W roku 2009 rywalizował w europejskich oraz południowo-zachodnich mistrzostwach Formuły Renault. We francuskiej ekipie SG Formula zmagania zakończył odpowiednio na 10. i 6. miejscu w końcowej klasyfikacji. W kolejnym sezonie przeniósł się do innej francuskiej stajni – Tech 1 Racing. W ciągu szesnastu wyścigów Arthur ośmiokrotnie stanął na podium, z czego czterokrotnie na najwyższym stopniu, Sięgnął również po siedem pole position. W wyniku słabszej końcówki sezonu Pic stracił jednak niemalże pewne wicemistrzostwo na rzecz równego i konsekwentnego Brytyjczyka Luciano Bachety, zajmując ostatecznie 3. pozycję.

Formuła Renault 3.5 | edytuj kod

W 2011 roku Pic rozpoczął starty w Formule Renault 3.5. W pierwszym sezonie startów Pic jeździł z francuskim zespołem Tech 1 Racing. Z dorobkiem 12 punktów Pic ukończył sezon na 23 pozycji w klasyfikacji generalnej.

W kolejnym sezonie startów Francuz zmienił ekipę na francuski DAMS. Dzięki zwycięstwu w niedzielnym wyścigu na torze Moscow Raceway, trzeciej pozycji w drugim wyścigu na torze Ciudad del Motor de Aragón oraz dobrym występom w pozostałych wyścigach Pic zdobył 102 punkty. Ostatecznie Arthur zajął 8 pozycję w klasyfikacji generalnej.

Na sezon 2013 Pic zmienił zespół na debiutujący w serii AV Formula. W ciągu 17 wyścigów raz, podczas niedzielnego wyścigu na Ciudad del Motor de Aragón, stanął na podium. Z dorobkiem 74 punktów uplasował się na ósmym miejscu w klasyfikacji kierowców.

Seria GP2 | edytuj kod

Na sezon 2014 Francuz podpisał kontrakt z hiszpańską ekipą Campos Racing. Wystartował łącznie w 22 wyścigach, spośród których w trzech stawał na podium. W głównym wyścigu w Budapeszcie odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w GP2. Uzbierał łącznie 124 punkty, które zapewniły mu 7. miejsce w końcowej klasyfikacji kierowców.

W drugim roku współpracy z zespołem zaliczył regres formy. Pic dziesięciokrotnie sięgał po punkty, dwukrotnie stając na średnim stopniu podium (w pierwszym wyścigu na belgijskim torze Spa-Francorchamps oraz w sprincie na włoskim obiekcie Autodromo Nazionale di Monza. Pozostał przy tym wyraźnie w cieniu zespołowego partnera, Indonezyjczyka Rio Haryanto, który zdobył 138 punktów w porównaniu do zaledwie 60 Francuza. W klasyfikacji generalnej uplasował się na 11. pozycji w stosunku do czwartej Haryanto.

W 2016 roku przeniósł się do włoskiej ekipy Rapax.

Wyniki | edytuj kod

GP2 | edytuj kod

Formuła Renault 3.5 | edytuj kod

Podsumowanie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Arthur Pic" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy