Artur Gadowski


Artur Gadowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Artur Dionizy Gadowski (ur. 1 czerwca 1967[1] w Szydłowcu) – polski muzyk rockowy, wokalista zespołu Ira.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Dzieciństwo i młodość | edytuj kod

Skończył szkołę podstawową oraz średnią szkołę zawodową w Radomiu. Z wykształcenia jest jubilerem. Do 1986 roku mieszkał w Radomiu, po czym przeniósł się do Szydłowca, gdzie mieszkał do 2001 roku. Potem przez krótki okres mieszkał w Warszawie. Obecnie mieszka w Łodzi.

Pochodzi z muzykalnej rodziny. Ojciec Dionizy Gadowski po ukończeniu Konserwatorium Muzycznego grał na saksofonie, natomiast matka Marianna była instruktorką śpiewu. Ma młodszego o pięć lat brata Rafała oraz czwórkę dzieci: Wiktorię, Kacpra, Zuzię i Idę. Rozwiedziony z żoną Barbarą. Od 2009 r. ponownie żonaty z Irminą.

Przełomem w jego życiu był rok 1979, gdy usłyszał płytę zespołu The Beatles Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, która na długo uformowała jego muzyczną drogę.

Początki kariery | edytuj kod

W 1985 roku wraz z kolegami ze szkoły założył swój pierwszy amatorski zespół Kurcze blade, który jednak po niecałym roku działalności rozpadł się. Następnie w 1986 roku założył drugi zespół Landrynki dla dziewczynki. Początkowo Gadowski grał na gitarze, jednak kiedy do wojska został powołany wokalista grupy – Dariusz Śnioch, zdecydowano że jego miejsce zajmie właśnie Gadowski. Grupa z dość sporym zainteresowaniem publiczności koncertowała, jedynym przebojem zespołu był utwór Piosenka, gdzie do wiersza K.I. Gałczyńskiego skomponowano muzykę (później utwór ten znalazł się na solowej płycie Artur Gadowski.) Mimo to grupie nie udało się w 1986 roku zakwalifikować na Festiwal w Jarocinie. Podczas występu grupy na Przeglądzie Kapel Rockowych w radomskim klubie Mewa Artura Gadowskiego wraz z zespołem wypatrzył szukający wówczas wokalisty do swego nowego projektu muzycznego, Kuba Płucisz. Parę dni później Gadowski przyjął propozycję od Płucisza. W międzyczasie uczęszczał do liceum wieczorowego. Po skompletowaniu składu grupa rozpoczęła próby w radomskim amfiteatrze.

Ira | edytuj kod

W listopadzie 1987 roku powstał rockowy zespół Ira. Grupa z dużym powodzeniem zaczęła występować na różnego rodzaju przeglądach, festiwalach, zdobywając wyróżnienia oraz nagrody. Po jednym z koncertów zespół otrzymał zaproszenie na Festiwal w Opolu, na którym wystąpił w czerwcu 1988 roku, a Gadowski otrzymał wyróżnienie jako wokalista. W grudniu 1989 roku grupa wydała swój debiutancki krążek, odbyła trasę po Polsce oraz byłym ZSRR.

W pierwszej połowie lat 90. XX w. zespół stawał się coraz bardziej popularny. Nagrane przez zespół krążki Mój dom, 1993 rok oraz koncertowy Ira Live, zapewniły grupie sukces. Zespół koncertował w Polsce grając rocznie ponad 150 koncertów, wspierał również wiele rockowych oraz hardrockowych zagranicznych zespołów. W maju 1994 roku zespół grał przed koncertem Aerosmith. W drugiej połowie lat 90. zespół popadał w kryzys, nagrał kolejne dwa krążki, które nie osiągnęły sukcesu komercyjnego, coraz mniej koncertował, aż we wrześniu 1996 roku zawiesił swoją działalność.

Kariera solowa | edytuj kod

Po zawieszeniu działalności Ira Gadowski rozpoczął karierę solową. Podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią BMG Poland. Pierwszy krążek miał się ukazać w październiku 1996 roku, jednak materiał nagrany wówczas, nie spełnił oczekiwań wokalisty. W 1997 roku nagrał wraz z Markiem Kościkiewiczem z De Mono utwór „Szczęśliwego Nowego Jorku”, który promował film o tym samym tytule. Utwór trafił na czołówki list przebojów.

Ponownie do prac nad krążkiem przystąpiono w 1998 roku. Jedynie utwór „Wszystko jedno jak” pochodzący z poprzedniej sesji z 1996 roku znalazł się na płycie, reszta to nowe kompozycje. Krążek wydano 20 kwietnia. Największą popularnością cieszyły się utwory „Ona jest ze snu” oraz „Szczęśliwego Nowego Jorku”, które znalazły się w czołówce list przebojów. Do obu utworów powstały także teledyski. W tym samym roku Gadowski wystąpił na Festiwalu w Opolu, gdzie pierwszego dnia zaprezentował się z utworami „Na kredyt” oraz „Szczęśliwego Nowego Jorku”, a następnego dnia wykonał utwór Czerwonych Gitar „Biały krzyż”. W tym czasie współpracował również z innymi artystami, m.in. ze Zbigniewem Hołdysem. 30 września wystąpił w warszawskiej Stodole w roli supportu przed gitarzystą zespołu Queen, Brianem Mayem. W tym czasie występował również na różnych benefisach, śpiewając m.in. w duecie z Anną Marią Jopek. W grudniu 1999 roku wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie wraz ze Zbigniewem Hołdysem, gdzie wykonał „Autobiografię” oraz „Niewiele ci mogę dać” z repertuaru grupy Perfect.

W lutym 2000 roku, Gadowski zajął się tworzeniem oprawy muzycznej do programów: „Ferie z 2”, „Mogę wszystko” oraz „Wakacje z 2”. Miesiąc później, w marcu wyszła druga solowa płyta zatytułowana G.A.D.. Wszystkie teksty do piosenek na płycie napisał Krzysztof Jaryczewski, a kompozytorem utworów był szwedzki producent Mark Tysper. W marcu Gadowski wystąpił w roli supportu przed Joe Cockerem w Warszawie oraz Poznaniu. W 2002 roku wyprodukował płytę Szymona Wydry i Carpe Diem: Teraz wiem[2].

Reaktywacja zespołu | edytuj kod

Zmuszony złą sytuacją materialną wraz z Piotrem Sujką oraz Wojciechem Owczarkiem wyruszył do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako robotnik budowlany. Tam, podczas wolnych dni, ćwiczyli stary repertuar Ira. Zatrudnili gitarzystę Tomasza Ciastko i zaczęli występować w amerykańskich klubach. Po powrocie do kraju zespół Ira został reaktywowany, początkowo jako „Artur Gadowski i Ira”.

Po reaktywacji grupy Gadowski nagrywa płyty z zespołem, które cieszą się dużą popularnością, oraz koncertuje. Występuje także gościnnie na płytach innych wykonawców, m.in. Eweliny Flinty czy Krzysztofa Jaryczewskiego. W 2003 roku wraz z Ira zagrał w rodzinnym Radomiu podczas jubileuszowego koncertu z okazji 15-lecia istnienia grupy.

Dalsza kariera | edytuj kod

Artur Gadowski podczas koncertu (2007)

Pod koniec 2004 roku rozpoczęły się problemy wokalisty z głosem, kuracja lekowa nie była skuteczna, dlatego konieczny był zabieg operacyjny. Operacja odbyła się 18 października – polegała na usunięciu przerośniętych woli tarczycy. Niespodziewanie nastąpiły dosyć poważne komplikacje, Gadowski był nieprzytomny dwie doby, ale dosyć szybko odzyskał głos oraz siły.

Od 2006 roku znów zaczął występować wraz z zespołem na koncertach. W październiku 2006 roku świętował wraz z grupą 18 urodziny w krakowskim klubie „Studio”. Tradycyjnie wystąpił także wraz z zespołem w maju na Juwenaliach. Wystąpił gościnnie także w teledysku Sebastiana Piekarka do piosenki „Bruk”. 16 czerwca wystąpił na Rynku Głównym w Krakowie na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanym przez Annę Dymną. Trzy dni później wystąpił na koncercie „Breakout Festiwal” w Rzeszowie, który był poświęcony pamięci Miry Kubasińskiej oraz Tadeusza Nalepy. 21 września, wystąpił na uroczystości Miss Polonia 2007, podczas której wykonał specjalną wersję utworu „Ona jest ze snu”. 15 października był gościem programu „Weekend z Gwiazdą”, który został nakręcony na lotnisku Stansted w Londynie. 12 listopada wystąpił na koncercie „Róże Gali”, gdzie wraz z Andrzejem Piasecznym oraz Łukaszem Zagrobelnym wykonał utwór „Freedom”. 15 grudnia wystąpił w toruńskiej „Od nowie” na specjalnym koncercie poświęconym pamięci muzyka Grzegorza Ciechowskiego.

28 stycznia 2008 roku[3] ukazała się debiutancka płyta zespołu Nefer, na której gościnnie wystąpił Gadowski, śpiewając w duecie z wokalistą grupy utwór pt. „Samotni w sieci”. Tekst do utworu napisał Gadowski. Na XV Przystanku Woodstock (2009), Gadowski wystąpił na koncercie jubileuszowym 40-lecia oryginalnego Festiwalu Woodstock, z utworem Boba Dylana „Knocking on Heavens Door”, z towarzyszeniem chóru Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetki Warszawskiej.

26 listopada 2009 roku, wraz z innymi wykonawcami, Gadowski wziął udział w koncercie poświęconym pamięci Marka Grechuty „Magia obłoków”. Koncert odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie, wykonawcom towarzyszył zespół Anawa. 30 grudnia 2010 roku w Sali Kongresowej w Warszawie miała miejsce premiera widowiska muzycznego Krzyżacy, w którym Artur Gadowski wystąpił w roli króla Władysława Jagiełły i wykonał dwie piosenki: „Tutaj jest Polska” i „Śnił mi się sen” (duet z Cezarym Studniakiem). W październiku 2012, po niemal rocznej współpracy, ukazała się płyta Away Klary Jędrzejewskiej, wyprodukowana przez Artura Gadowskiego w studio MSG w Łodzi. W tym samym roku Gadowski nagrał piosenkę „Wszystko to co mam” z repertuaru Golden Life. Znalazła się ona na akustycznej płycie tego zespołu zatytułowanej AQQ Akustycznie... Wystąpił także gościnnie na płycie Marka Kościkiewicza wydanej z okazji jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej, wykonując utwór „Moje miasto nocą” z repertuaru De Mono.

W 2007 i 2013 roku ponownie wystąpił na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie.

Od początku 2014 roku, Artur Gadowski wraz z basistą Hubertem Kozerą, realizuje kameralny projekt koncertowy „Artur Gadowski Akustyk Duo”[4]. 31 marca 2014 roku ukazała się trzecia płyta solowa Gadowskiego pod nazwą TanGado nagrana z zespołem Tangata Quintet. Na płycie znajdują się tanga przedwojenne i współczesne[5]. Krążek promuje tytułowy singel „TanGado”. Artur Gadowski wraz z zespołem Ira był jedną z gwiazd imprezy sylwestrowej 2014 na krakowskim Rynku, transmitowanej przez TVN.

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

 • 1988: nagroda „Młody adept sztuki estradowej” przyznana podczas Festiwalu w Opolu
 • 1994: tytuł „Symbol Sexu” przyznany przez program „Rock Noc”
 • 2001: nominacja do nagrody Fryderyki 2000 w kategorii „Wokalista”[6]
 • 11 września 2010 roku wraz z zespołem Ira odebrał trzy statuetki Superjedynek na 47 Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu[7][8].

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Iry.

Albumy | edytuj kod

Single | edytuj kod

Inne | edytuj kod

Teledyski | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997. ISBN 83-7129-570-7. (pol.)
 2. a b Szymon Wydra & Carpe Diem – Teraz wiem (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-12-25].
 3. a b Nefer – Nefer (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-12-25].
 4. Artur Gadowski Akustyk Duo.
 5. Warszawa. Dziś ukaże się płyta TanGado. e-teatr.pl, 2014-03-31. [dostęp 2014-05-28].
 6. Nominowani i laureaci 2000 (pol.). [dostęp 2013-06-16].
 7. SuperJedynki 2010 (pol.). [dostęp 2013-06-16].
 8. Nagrody (pol.). [dostęp 2013-06-16].
 9. Artur Gadowski – Artur Gadowski (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2014-12-25].
 10. Artur Gadowski, G.A.D. (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-12-25].
 11. ARTUR GADOWSKI I TANGATA QUINTET WSPÓLNIE (pol.). www.mtj.pl. [dostęp 2014-12-25].
 12. LP3 – statystyki dla wykonawcy Artur Gadowski (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2014-12-25].
  LP3 – statystyki dla wykonawcy Marek Kościkiewicz & Artur Gadowski (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2014-12-25].
 13. 30 ton – lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2013-09-26].
 14. Patrycja Markowska i Artur Gadowski – Ocean (pol.). rmf.fm. [dostęp 2014-11-06].
 15. Patrycja Markowska i Artur Gadowski – Ocean (Notowanie 1184) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2014-11-06].
 16. Zander – Pora Na Seks (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-25].
 17. Skawalker – Skawalker (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-12-25].
 18. Kramer – Tylko ty (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-12-25].
 19. Piersi – Piersi I Przyjaciele (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-25].
 20. Polska młodzież śpiewa klasyków (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-25].
 21. Hołdys – Hołdys.com (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-25].
 22. Oddział Zamknięty – Co Na To Ludzie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-25].
 23. Muzyka z filmu „W pustyni i w puszczy” nagrodzona (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2014-12-25].
 24. OJ KOT! – RÓŻNI WYKONAWCY (pol.). www.twojejaslo.pl. [dostęp 2014-12-25].
 25. Ewelina Flinta – Przeznaczenie? (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-12-25].
 26. Płyta Święta, Święta vol. 1 – Kompilacja (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2014-12-25].
 27. Krzysztof Jaryczewski – Vinyl (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-12-25].
 28. m.r.o.w.i.s.k.o. w Elblągu (pol.). [dostęp 2014-12-25].
 29. Piotr Zastróżny – Album live in studio (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-12-25].
 30. „Nie jesteś sam” Hymn fundacji TVN „Nie jesteś sam” (pol.). www.nataliakukulska.pl. [dostęp 2014-12-25].
 31. Płyta Święta, Święta vol. 2 – Kompilacja (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-12-25].
 32. Robert Chojnacki – Saxophonic (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-25].
 33. Seba – Human (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-12-25].
 34. Hasiok – Znak Niepokoju (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-25].
 35. Marek Toma: „Breakout Festiwal 2007 – Wysłuchaj mojej pieśni Panie” recenzja (pol.). www.rockarea.eu. [dostęp 2014-12-25].
 36. Golden Life – Aqq (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-25].
 37. „Zemollem Sessions” Andrzeja Kowalczyka już są (pol.). cgm.pl. [dostęp 2014-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-26)].
 38. Golden Life – Aqq (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-25].
 39. Marek Kościkiewicz 25 lat później (pol.). www.polskieradio.pl. [dostęp 2014-12-25].
 40. Kasia Matuszyńska: Klara – “Away” (pol.). uwolnijmuzyke.pl. [dostęp 2014-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-26)].
 41. Onet Top Ten: Patrycja Markowska i Artur Gadowski na szczycie (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-12-25].
 42. Hasiok – Nie Mam Pieniędzy (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-24].
 43. Patrycja Markowska – „Ocean” (gościnnie: Artur Gadowski) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Artur Gadowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy