Ashford (borough)


Na mapach: 51°08′47″N 0°52′03″E/51,146500 0,867600

Ashford (borough) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zamek Chilham Eastwell Towers Czołg Mark IV Female w Ashford

Borough of Ashford – dystrykt w Anglii, w środkowej części hrabstwa Kent. Centrum administracyjne dystryktu znajduje się w Ashford.

Dystrykt ma powierzchnię 580.62 km2, od północy graniczy z dystryktami Swale i Canterbury, od zachodu z dystryktami Maidstone i Tunbridge Wells, od wschodu z dystryktem Folkestone and Hythe w hrabstwie Kent, zaś od południa z dystryktem Rother w hrabstwie East Sussex. Zamieszkuje go 117 956 osób.

Na terenie dystryktu znajduje się pochodzący z początków XVII wieku zamek Chilham[2], w Rolvenden muzeum specjalizujące się w trójkołowcach marki Morgan – The C.M. Booth Collection of Historic Vehicles[3], zaś niedaleko Tenterden pochodzący z XVI wieku Smallhythe Place w którym znajduje się kolekcja dotycząca jednej z najsłynniejszych aktorek angielskich Ellen Terry[4].

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

Dystrykt obejmuje miasta Ashford i Tenterden oraz 37 civil parish:

Dystrykt dzieli się na 33 okręgi wyborcze[5]:

Demografia | edytuj kod

W 2011 roku dystrykt Ashford miał 117 956 mieszkańców. Zgodnie ze spisem powszechnym z 2011 roku dystrykt zamieszkiwały 1002 osoby urodzone w Polsce[6].

Podział mieszkańców według grup etnicznych na podstawie spisu powszechnego z 2011 roku[7]:

Podział mieszkańców według wyznania na podstawie spisu powszechnego z 2011 roku[8]:

Transport i komunikacja | edytuj kod

stacja Ashford International

Na terenie dystryktu znajduje się stacja Ashford International która obsługuje linie kolei dużej prędkości High Speed 1, na której jeżdżą pociągi Eurostar oraz Southeastern Highspeed.

Pozostałe stacje kolejowe:

 • Appledore
 • Charing
 • Chilham
 • Ham Street
 • Pluckley
 • Wye

Ponadto między Tenterden a Bodiam w hrabstwie East Sussex na trasie 16,8 km kursuje kolej wąskotorowa Kent and East Sussex Railway[9]. Na terenie dystryktu Ashford zatrzymuje się ona na następujących stacjach: Tenterden Town, Rolvenden i Wittersham Road.

Przez dystrykt przechodzi autostrada M20 a także drogi A20 łącząca Dover z centrum Londynu i A28 łącząca Margate z Hastings.

Inne miejscowości | edytuj kod

Aldington Frith, Aldington, Anvil Green, Appledore, Bethersden, Biddenden, Bilsington, Bilting, Bockhanger, Bonnington, Boughton Aluph, Boughton Corner, Boughton Lees, Brabourne Lees, Brattle, Brook, Challock, Charing, Chilham, Chilmington Green, Crundale, Egerton, Godmersham, Great Chart, Hamstreet, Hastingleigh, High Halden, Hothfield, Kenardington, Kennington, Kingsnorth, Little Chart, Mersham, Molash, Newenden, Orlestone, Pluckley, Reading Street, Rolvenden, Ruckinge, Sevington, Shadoxhurst, Shirkoak, Smarden, Smeeth, St Michaels, Stone in Oxney, Stubbs Cross, Warehorne, West Brabourne, Westwell Leacon, Westwell, Willesborough, Wittersham, Woodchurch, Wye.

Przypisy | edytuj kod

 1. „ons.gov.uk – 2011 Census: KS102EW Age structure, local authorities in England and Wales”
 2. „chilham-castle.co.uk – Official site”
 3. „morganmuseum.org.uk – Official site”
 4. „nationaltrust.org.uk – Smallhythe Place”
 5. „ ashford.gov.uk – Contested Borough Wards”
 6. „ons.gov.uk – 2011 Census: KS204EW Country of birth, local authorities in England and Wales”
 7. „ons.gov.uk – 2011 Census: KS201EW Ethnic group, local authorities in England and Wales”
 8. „ons.gov.uk – 2011 Census: KS209EW Religion, local authorities in England and Wales”
 9. „ kesr.org.uk – Official website”
Na podstawie artykułu: "Ashford (borough)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy