Aslı Bayram


Aslı Bayram w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aslı Bayram (ur. 1 kwietnia 1981 w Darmstadt) – niemiecka aktorka pochodzenia tureckiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Była córką Alego Bayrama, który w 1994 został zamordowany przez neonazistę. W zamachu tym 13-letnia wówczas Aslı Bayram została ranna. W 2005 jako pierwsza osoba pochodzenia tureckiego zdobyła tytuł Miss Niemiec, reprezentując Niemcy na konkursie Miss Universe w Bangkoku.

Ukończyła studia w szkole aktorskiej Max-Beckmann-Schule we Frankfurcie nad Menem, naukę kontynuowała w Wiedniu pod kierunkiem Anne Mertin. W filmie zadebiutowała w 2005, grając początkowo w produkcjach niskobudżetowych. Przełomowe znaczenie w jej karierze miała rola w filmie Jump! u boku Patricka Swayze. Także kolejna rola w czarnej komedii Short Cut to Hollywood okazała się sukcesem, zaś film odniósł sukces na Berlinale w 2009. Jej dorobek filmowy obejmuje kilkanaście ról, w tym rolę w popularnym serialu Die Wüstenärztin.

Na scenie teatralnej sukcesem aktorki była rola w monodramie Dziennik Anny Frank, prezentowanym przez Frankfurt Theater na scenach niemieckich i amerykańskich[1].

W 2009 ukazała się książka autobiograficzna aktorki Grenzgängerin - Leben zwischen den Welten, opublikowana przez wydawnictwo Random House. Aktorka angażuje się w kampanie przeciwko rasizmowi i ksenofobii[2]. W 2010 objęła patronat nad szkołą w Wiesbaden, w której uczy się liczna grupa dzieci imigrantów.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Turkish-Born Beauty Queen as Anne Frank
  2. Pietra von Mies, Botschafterin gegen Rassismus

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aslı Bayram" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy