Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem


Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Henryk Levittoux, który pozował Matejce do postaci astronoma "Malowanie Kopernika", karykatura Matejki

Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem − obraz olejny Jana Matejki przedstawiający Mikołaja Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku.

Bezpośrednim pretekstem do namalowania obrazu była 400. rocznica urodzin astronoma przypadająca w 1873 r. Prace przygotowawcze Matejko prowadził od 1871, początkowo to były studia w Bibliotece Jagiellońskiej i Gabinecie Archeologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na tym etapie powstały dwa szkice olejne, jeden znajdujący się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i drugi w kolekcji Barbary Piaseckiej-Johnson w Princeton.

Do malowania obrazu artysta przystąpił w lecie 1872 i ukończył go w roku następnym. Do obrazu pozował warszawski lekarz i przyrodnik dr Henryk Levittoux, młodszy brat tragicznie zmarłego w 1841 spiskowca Karola Levittoux.

Obraz zakupiono ze składek publicznych dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który nadal jest właścicielem. Kopernik zdobi aulę Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bibliografia | edytuj kod

  • Janina Mazurkiewicz, Jan Matejko - astronom Kopernik czyli Rozmowa z Bogiem: wystawa z okazji 522 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, 17 II-17 III 1995, Toruń (Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa)
Na podstawie artykułu: "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy