Atak na Entebbe


Atak na Entebbe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Atak na Entebbe (org. Raid on Entebbe) – amerykański film akcji z 1977 roku w reż. Irvina Kershnera oparty na autentycznych wydarzeniach jakie miały miejsce w lipcu 1976, znanych jako „operacja Entebbe”.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Czerwiec 1976 roku. Samolot linii Air France lecący z Tel Awiwu do Paryża zostaje porwany przez grupę niemieckich i palestyńskich terrorystów. Porywacze lądują w Ugandzie, gdzie schronienia udziela im lokalny satrapa Idi Amin. W zamian za uwolnienie blisko stu izraelskich pasażerów żądają oni zwolnienia z więzień izraelskich około 40 działaczy palestyńskiego LFWP. Premier Izraela, pomimo nacisków opinii publicznej i części członków gabinetu, żądających negocjacji i spełnienia żądań porywaczy, decyduje się na akcję zbrojną. Grupa komandosów pod dowództwem gen. Shomrona otrzymuje zadanie uwolnienia zakładników. Po śmiałym, lotniczym rajdzie na lotnisko w Entebbe, wynoszącym blisko 4000 km, izraelscy komandosi uwalniają zakładników, zabijając wszystkich terrorystów. Po powrocie do kraju witani są jak bohaterowie. Niestey, podczas akcji, ginie od kuli snajpera jeden z ich dowódców – Jonatan Netanjahu.

Ciekawostki | edytuj kod

Napisy końcowe filmu głoszą, że jedna z izraelskich zakładniczek, 75-letnia Dora Bloch, która ze względu na stan zdrowia wkrótce przed akcją izraelskich komandosów została przetransportowana z lotniska do szpitala w Kampali, zaginęła w trzy dni po operacji i jej los po dziś dzień (tj. do momentu powstania filmu w 1977 roku) pozostaje nieznany. W 1987 roku, w dziesięć lat po premierze, były minister zdrowia Ugandy Henry Kyemba, poinformował, że Dora Bloch została zamordowana kilka dni po ataku przez dwóch ugandyjskich oficerów z bliskiego otocznia Amina[1].

Obsada aktorska | edytuj kod

i inni.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. 1976: British grandmother missing in Uganda (ang.). W: news.bbc.co.uk [on-line]. 1976-07-07. [dostęp 13 maja 2014].
Na podstawie artykułu: "Atak na Entebbe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy