Atakama


Atakama w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Położenie pustyni Atakama w Ameryce Południowej.
     – przybliżony zasięg pustyni
     – sąsiednie obszary o suchym klimacie: Chala, Altiplano, Puna de Atacama i North Chico Pustynia Atakama

Atakama (Atacama, hiszp. Desierto de Atacama) – pustynia mglista w Ameryce Południowej. Należy do najsuchszych obszarów na świecie[1]. Leży w północnej części Chile, między Kordylierą Nadbrzeżną a Kordylierą Zachodnią. Znajduje się w obrębie dwóch chilijskich prowincji Norte Chico i Norte Grande.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Roczna suma opadów nie przekracza 100 mm, co jest związane z położeniem w strefie zwrotnikowej oraz wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego. W Iquique ostatni opad miał miejsce w pierwszych latach XX wieku. Nieliczne rzeki są okresowe, występują solniska w bezodpływowych kotlinach oraz słone bagna. Pustynia jest piaszczysta i kamienista. Jej długość to 1000–1100 km[1][2] szerokość do 100 km. Atakama jest stopniowo wznoszącą się od wybrzeża Oceanu Spokojnego płaszczyzną, na której wzniesienia sięgają wysokości 4900 m n.p.m.[2] Na wybrzeżu klify opadające do oceanu mają wysokość do 500 m[2]. Średnia wysokość ponad poziom morza wynosi 2240 m[3].

Jest to jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi: w niektórych miejscach nie zanotowano opadów, od kiedy są prowadzone pomiary. Wybrzeże Atakamy uważane jest za niebezpieczne – usiane jest wrakami statków.

Roślinność posiada zupełnie inny charakter od roślinności saharyjskiej. Oprócz nielicznych roślin korzystających z nawilżonej rosą powierzchniowej warstwy gleby występują tam porosty czerpiące wodę bezpośrednio z mgły. Krajobraz urozmaicają liczne kolczaste krzewy, zarośla jukki, opuncji, agaw i krzew jojoby, a zwłaszcza potężne kolumnowe kaktusy Echinopsis atacamensis[4].

Na pustyni znajdują się bogate złoża mineralne:


Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Priit J. Vesilind: Parts of Chile’s Atacama Desert haven’t seen a drop of rain since recordkeeping began. Somehow, more than a million people squeeze life from this parched land (ang.). National Geographic. [dostęp 2016-05-30].
  2. a b c Atacama Desert, Desert, Chile (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2016-05-30].
  3. Atacama Desert, The famously arid desert of the Atacama is the main draw to the area (ang.). The Chile Specialists. [dostęp 2017-12-12].
  4. Andres Moreira-Munoz: Plant Geography of Chile. Google Books. [dostęp 2014-06-01].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Pustynia):
Na podstawie artykułu: "Atakama" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy