Athanasius Schneider


Athanasius Schneider w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Athanasius Schneider ORC (niem. Anton Schneider; ur. 7 kwietnia 1961 w Tokmoku) – niemiecki duchowny rzymskokatolicki, kanonik regularny, biskup pomocniczy Karagandy w latach 2006–2011, biskup pomocniczy Astany od 2011.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w mieście Tokmok w Kirgiskiej SRR. W 1973 jego rodzina wyemigrowała do Niemiec – kraju pochodzenia. 25 marca 1990 został wyświęcony na prezbitera przez biskupa Manuel Pestana Filhoordynariusza Anápolis. Studiował patrystykę na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.

8 kwietnia 2006 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym w Karagandzie oraz biskupem tytularnym Celeriny. Sakrę biskupią otrzymał 2 czerwca 2006 z rąk kardynała Angelo Sodanosekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

5 lutego 2011 został przeniesiony przez papieża Benedykta XVI do archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie – z zachowaniem dotychczasowej stolicy tytularnej.

1 marca 2019 wziął udział w wizycie Ad limina apostolorum[1] w Watykanie z papieżem Franciszkiem wraz z biskupami Kazachstanu, oraz przedstawicielami Kościoła z Azji środkowej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ad Limina - March 2019 [Catholic-Hierarchy], www.catholic-hierarchy.org [dostęp 2019-03-11] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Athanasius Schneider" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy