Atlético Paranaense


Athletico Paranaense w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Atlético Paranaense) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Club Athletico Paranaense[1] znany też jako Athletico-PRbrazylijski klub piłkarski z Kurytyby, założony 26 marca 1924 roku[2]. W 2001 roku klub świętował zdobycie jedynego mistrzostwa kraju w swojej historii.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Klub powstał 26 marca 1924 roku, w wyniku fuzji dwóch klubów Internacional i America. Pierwszy mecz rozegrał 6 kwietnia tego samego roku, pokonując Universal FC 4:2[3] Od 1949 roku klub zyskał przydomek Furacão, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Huragan. Stało się tak na skutek odniesienia 11-stu zwycięstw w 12-stu meczach, w drodze po mistrzostwo stanu Parana, które trafiło w ręce Athletico[4]. Największym rywalem klubu jest drużyna Coritiba FBC[5]. W 1989 roku zrezygnowano z dotychczasowo używanych poziomych czerwono-czarnych pasów, na rzecz pionowych pasów w tych samych kolorach. W 2001 roku klub zdobył pierwsze i jedyne jak na razie mistrzostwo kraju. W 2018 roku zwyciężył w rozgrywkach o Copa Sudamericana. Przed sezonem 2019 zdecydowano o zmianie nazwy klubu na Athletico, a także zaprezentowanie nowego loga i nowych strojów drużyny[6]

Ciekawostki | edytuj kod

W Athletico, po raz pierwszy w lidze brazylijskiej występowali piłkarze pochodzący z Polski: Krzysztof Nowak i Mariusz Piekarski.

Sukcesy | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. MoniqueM. Silva MoniqueM., Atlético-PR inclui "H" no nome, muda escudo e camisa como nova identidade, globoesporte.globo.com, 11 grudnia 2018 [dostęp 2020-10-29]  (port. braz.).
  2. Nasce o Athletico Paranaense.
  3. 06/04/24 - Estreia Vitoriosa.
  4. O Furacão!.
  5. ATLETICO PARANAENSE - CORITIBA.
  6. Atlético become Athletico Paranaense win first international trophy and now change name and badge.
Kontrola autorytatywna (klub piłki nożnej):
Na podstawie artykułu: "Atlético Paranaense" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy