Atramentowe serce (film)


Atramentowe serce (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Atramentowe sercefilm przygodowy w reżyserii Iaina Softleya, oparty na książce Cornelii Funke pod tym samym tytułem.

Atramentowe serce jest pierwszą częścią trylogii fantastycznej Funke. Druga część serii nosi tytuł Atramentowa krew, a trzecia Atramentowa śmierć.

Spis treści

O filmie | edytuj kod

Meggie Folchart ma dwanaście lat i mieszka w wynajętym domu wraz ze swoim ojcem, introligatorem - „lekarzem książek” - Mortimerem „Mo” Folchartem. Matka dziewczynki - Teresa zaginęła, gdy ona miała trzy lata. Meggie i Mo dzielą ogromną miłość do książek. Meggie uwielbia je czytać a ojciec chętnie kupuje jej nowe powieści. Jednak nigdy nie czyta dla niej na głos, mimo iż wielokrotnie go o to prosi. Pewnej nocy w domu Folchartów zjawia się tajemniczy mężczyzna. Smolipaluch okazuje się znajomym ojca. Dziewczynka podsłuchuje ich rozmowę, z której jednak wynika tylko to, że jakiś Capricorn szuka Mo. Ale kim on jest? Następnego dnia o 5 rano ojciec prosi by się spakowała - wyjeżdżają do Włoch, do jej ciotki - Elinor, która już wiele razy prosiła Mo o zajęcie się jej książkami. Smolipaluch jedzie z nimi. Po kolacji Mo i Elinor udają się do jej biblioteki by coś na osobności omówić. Meggie nie może znieść, że ojciec ma przed nią tajemnice. Zawsze sobie wszystko mówili! Po raz kolejny podsłuchuje. Okazuje się, że ojciec chce dać Elinor na przechowanie jakąś ważną, tajemniczą książkę. Meggie wydaje się, że to właśnie ta książka, którą ojciec pakował w tajemnicy przed nią rano, tuż przed odjazdem... Kiedy Mo zostaje porwany Meggie wie, że owa książka nie może być zwykłą powieścią. Coś w niej tkwi i ona musi się tego dowiedzieć, by uratować ojca... Na dodatek okazuje się, że ciekawska Elinor podmieniła książki i porywacze Mo zabrali niewłaściwą. Meggie i Elinor prowadzone przez Smolipalucha decydują się pojechać za porywaczami i wymienić książkę na Mo. Meggie jeszcze nie wie, że w tej podróży przyjdzie jej poznać największą tajemnicę swego ojca.

Obsada | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

  • Atramentowe serce - pierwsza część trylogii, film nakręcony na podstawie owej powieści
  • Atramentowa krew - druga część trylogii, kontynuacja Atramentowego serca
  • Atramentowa śmierć - trzecia część trylogii, kontynuacja Atramentowego serca i Atramentowej krwi
  • Cornelia Funke - autorka trylogii, twórczyni „Atramentowego świata"
  • Meggie Folchart - główna bohaterka Atramentowej trylogii, postać wykreowana przez Cornelię Funke
  • Mortimer 'Mo' Folchart (Czarodziejski Język) - główny bohater Atramentowej trylogii, bohater stworzony przez Cornelię Funke

Przypisy | edytuj kod

  1. Inkheart (2009) - Box Office Mojo

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Atramentowe serce (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy