Atwima Mponua


Na mapach: 6°36′N 2°07′W/6,600000 -2,116667

Atwima Mponua w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Atwima Mponua jest dystryktem w południowo-zachodniej części Regionu Ashanti w Ghanie. Powstał 12 listopada 2003 roku w wyniku reformy administracyjnej będącej polityką decentralizacji kraju z byłego dystryktu Atwima. Stolicą dystryktu jest Nyinahin.

Spis treści

Szkolnictwo | edytuj kod

Dystrykt ma 61 przedszkoli, 107 szkół podstawowych i 49 ponadpodstawowych w 6 obwodach oświaty. Wszystkie obwody mają pokaźną liczbę szkół, jednak lokalizacja kilku z nich zmusza uczniów do chodzenia przeciętnie 5km dziennie tam i z powrotem.

Gospodarka | edytuj kod

W dystrykcie przeważa rolnictwo jak w większości wiejskich dystryktów w Ghanie.

Ochrona zdrowia | edytuj kod

W dystrykcie znajduje się szpital, 5 ośrodków zdrowia, 2 kliniki i 5 oddziałów położniczo-dziecięcych. Ponadto działalność klinik jest zorganizowana w kilku gminach przez Okręgowy Zarząd Zdrowia ze szpitala w Nyinahin.

Personel medyczny, który zaspokaja potrzeby służby zdrowia w instytucjach zdrowia publicznego w dystrykcie to: inspektor sanitarny, 2 pomocników lekarskich, 5 akuszerek, 20 zwerbowanych i gminnych pielęgniarek oraz 110 osób personelu tradycyjnego rodzenia. Dodatkowo w prywatnych ośrodkach pracują: pomocnik lekarski, 5 akuszerek, 1 technik laboratorium i 2 pielęgniarki.

Miasta w dystrykcie: Atwima, Achiase, Mpasatia, Tanodumase.

Bibliografia | edytuj kod

Dystrykty Regionu Aszanti w Ghanie

Na podstawie artykułu: "Atwima Mponua" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy