August Jaderny


August Jaderny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dom Augusta Jadernego w Mielcu, obecnie siedziba Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”

August Jaderny (ur. 25 lutego 1869 we Lwowie, zm. 5 września 1921 w Mielcu) – polski fotograf.

Edukacja | edytuj kod

Uczęszczał do Gimnazjum Realnego we Lwowie. W latach 1884-1886 odbywał praktykę zawodową w zakładzie fotograficznym Dawida Mazura i Karola Roszkiewicza we Lwowie a następnie w zakładzie fotograficznym Józefa Edera w Stanisławowie.

Życie zawodowe | edytuj kod

Około 1896 roku zatrudnił się w Zakładzie Fotograficzno-Artystycznym Bernarda Hennera w Jarosławiu. 4 lipca 1898 uzyskał od jarosławskiego starostwa zezwolenie na samodzielną działalność fotografa objazdowego. W 1899 roku zamieszkał na stałe w Mielcu, przy ulicy Wąskiej. W 1905 otworzył własny zakład fotograficzny w domu w którym mieszkał przy ulicy Kolejowej (obecnie ul. Jadernych). Fotografował życie Mielca i okolic.

Był członkiem TG "Sokół", Towarzystwa OSP, Kasyna Mieszczańskiego oraz Amatorskiego Kółka Teatralnego. Był jednym z założycieli Koła Przyjaciół Sceny.

W 1914 zgłosił się do nowo utworzonych Legionów Polskich i uczestniczył w I wojnie światowej w latach 1914-15 w II Brygadzie Legionów. Uzyskał stopień sierżanta. Od 14 lipca 1915 służył w oddziale sanitarnym Szpitala Rezerwowego Legionów Polskich, z których został zwolniony 1 października 1915 z powodów zdrowotnych.

Po powrocie do Mielca prowadził działalność społeczną i kulturalną. Został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Sienkiewicza w Mielcu[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Encyklopedia Miasta Mielca
Na podstawie artykułu: "August Jaderny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy