August Reinsdorf


August Reinsdorf w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania August Reinsdorf

Friedrich August Reinsdorf (* 31 stycznia 1849 w Pegau; † 6 lutego 1885 w Halle) – niemiecki anarchista, niedoszły zamachowiec cesarza Wilhelma I.

Friedrich August Reinsdorf przygotował wraz ze wspólnikami zamach bombowy na cesarza i jego dworskie otoczenie. Zamach miał nastąpić 28 września 1883 podczas odsłonięcia pomnika zjednoczenia Niemiec ("Niederwalddenkmal") k. Rüdesheim am Rhein. Mimo prób z dynamitem nie doszło do wybuchu. Niedoszli zamachowcy zostali pochwyceni kilka miesięcy później. Ścięto ich 6 lutego 1885 w więzieniu "Roter Ochse" w Halle.

Reinsdorf przed sądem miał powiedzieć:

Robotnicy budują pałace a mieszkają w nędznych chatach; to oni wytwarzają wszystko i utrzymują całą maszynę państwową, a dla nich nic nie jest czynione; to oni produkują wszystkie towary, a jedzą mało i nędznie; są stale pogardzaną, brutalną i przesądną masą pełną poczucia niewoli. Wszystko, co czyni państwo, zmierza tylko w tym kierunku, aby utrzymać obecne stosunki. Rządzące dziesięć tysięcy utrzymuje się na ramionach wielkiej masy. Czy to rzeczywiście powinno trwać wiecznie? Czy zmiana tego stanu rzeczy nie jest naszym obowiązkiem?

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "August Reinsdorf" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy