August Thyssen


August Thyssen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

August Thyssen (ur. 17 maja 1842 w Eschweiler, zm. 4 kwietnia 1926 w zamku Landsberg w Ratingen)[1]niemiecki przemysłowiec.

Spis treści

Zarys biografii | edytuj kod

Zamek Landsberg – siedziba Thyssenów

Po ukończeniu studiów na Politechnice w Karlsruhe i w szkole handlowej w Antwerpii zaczął pracę w banku swojego ojca. W 1867 razem z krewnymi założył w Duisburgu hutę żelaza Thyssen-Foussol & Co. W 1870 spółka została rozwiązana, a za uzyskany kapitał Thyssen założył w Styrum koło Mülheim an der Ruhr walcownię Thyssen & Co., która dała początek największej europejskiej spółce hutniczej. W odróżnieniu od innych koncernów, Thyssen stworzył holding dopiero przed swoją śmiercią. Przedtem wszystkie jego przedsiębiorstwa działały osobno i były zarządzane w sposób zdecentralizowany.

Thyssen wraz z Hugo Stinnesem był jednym z założycieli Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk AG (RWE), obecnie jednego z największych w Niemczech dostawców prądu i wody. Przed II wojną światową koncern Thyssena wszedł do grupy Vereinigte Stahlwerke AG. W 1997 nastąpiła fuzja z KruppHoesch. Nowo powstały koncern działa pod nazwą: ThyssenKrupp AG.

August Thyssen zainicjował rodzinną kolekcję dzieł sztuki. Jednymi z pierwszych jej eksponatów było sześć prac przyjaciela przemysłowca – rzeźbiarza Augusta Rodina.

Rodzina | edytuj kod

Żoną Augusta Thyssena była Hedwig Pelzer (1854-1940). Miał z nią czworo dzieci: Fritza (1874-1951) Augusta (1874-1943), Heinricha (1875-1947) i Hedwig (1878-1960).

Przypisy | edytuj kod

  1. ThyssenKrupp – August Thyssen (niem.) [dostęp 2011-09-22].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "August Thyssen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy