Augusta z Saksonii-Gothy


Augusta z Saksonii-Gothy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Augusta z Saksonii-Gothy (ur. 30 listopada 1719, zm. 8 lutego 1772) – księżna Walii w latach 1736–1751, później nosiła tytuł księżnej wdowy.

Spis treści

Wczesne życie | edytuj kod

Księżniczka Augusta urodziła się w Gocie jako córka Fryderyka II i Magdaleny.

Małżeństwo | edytuj kod

W wieku 16 lat, nie potrafiąc powiedzieć ani jednego słowa po angielsku, wyjechała do Wielkiej Brytanii, by poślubić księcia Walii Fryderyka Ludwika. Ceremonia zaślubin miała miejsce 17 kwietnia 1736 roku w Kaplicy Królewskiej w Pałacu świętego Jakuba w Londynie. Pomimo dużej różnicy wieku (Augusta była młodsza od swojego męża o 12 lat), małżeństwo wyglądało na szczęśliwe. Augusta i Fryderyk mieli dziewięcioro dzieci (ostatnie urodziło się po śmierci Fryderyka). Narodziny ich pierwszej córki, księżniczki Augusty Fryderyki, miały miejsce 31 sierpnia 1737 roku w Pałacu świętego Jakuba, gdzie Fryderyk ulokował swoją żonę, nie chcąc, by przy narodzinach córki byli obecni jego rodzice Jerzy II i królowa Karolina.

Po śmierci księcia Walii rola Augusty, jako matki następcy tronu, znacznie wzrosła. Została mianowana potencjalną regentką, co wywołało kontrowersje. Wkrótce po tym wdała się w romans z Johnem Stuartem, nauczycielem jej syna. Zmarła w wieku 52 lat na raka gardła.

Rodzina | edytuj kod

Miała pięciu synów i cztery córki:

Kew Gardens | edytuj kod

Po śmierci męża księżna Augusta powiększyła i rozbudowała Kew Gardens (Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew). Na jej życzenie sir William Chambers wybudował wiele budowli ogrodowych, np. wybudowaną w 1761 roku chińską pagodę, która w Kew Gardens znajduje się do dziś.

Ciekawostki | edytuj kod

  • W latach 30. XVIII wieku w Georgii, która była wówczas jedną z brytyjskich kolonii, powstała osada, która została nazwana imieniem Augusty.
  • Również ku czci Augusty nazwano jej imieniem hrabstwo w Wirginii.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Augusta z Saksonii-Gothy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy