Australian Hardcourt Championships


Australian Hardcourt Championships w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Australian Hardcourt Championships – nierozgrywany turniej tenisowy organizowany w latach 1959–1977 na nawierzchni ziemnej w różnych miastach południowo-wschodniego wybrzeża Australii. Odbywały się głównie w czwartym kwartale poza edycjami w 1959 i 1960 roku (kwiecień), w 1964 (styczeń) i w 1966 (luty).

Na dziewiętnaście rozegranych edycji tylko raz wygrała tenisistka spoza Australii – w 1974 roku, gdy turniej rozgrywany był w Gympie triumfowała osiemnastoletnia Szwedka Helena Anliot. W grze podwójnej za każdym razem triumfowały zawodniczki miejscowe. Mniejsze zainteresowanie turniejem mogło wynikać z faktu, iż tylko edycja z 1972 roku była uwzględniona w oficjalnym kalendarzu kobiecych rozgrywek tenisowych (choć nie została zaliczona do „głównego cyklu” – Virginia Slims Circuit i Commerical Union Grand Prix). Evonne Goolagong wygrała wówczas grę pojedynczą i podwójną. Za lata 1974–1977 brak jest danych z rozgrywek deblowych.

Zawody gry mieszanej zostały rozegrane tylko dwukrotnie: w 1966 i 1970 roku.

Najbardziej utytułowaną tenisistką w turnieju jest wspomniana wcześniej Evonne Goolagong, która grę pojedynczą i podwójną wygrała po trzy razy, a mieszaną raz. Cztery razy w singlu i trzy w deblu wygrała także Lesley Turner Bowrey, ale dokonała tego jeszcze przed rozpoczęciem Ery Open.

Turniej gościł między innymi w Melbourne, Brisbane, Hobart czy Sydney, w których to miastach na stałe były lub są rozgrywane inne turnieje tenisowe: w Melbourne Australian Open i Victorian Championships, w Brisbane pięć edycji Australian Open, Queensland State Open, Danone Hardcourt Championships i Brisbane International, w Hobart Hobart International oraz w Sydney piętnaście edycji Australian Open i Sydney International.

Spis treści

Mecze finałowe | edytuj kod

Gra pojedyncza kobiet | edytuj kod

Gra podwójna kobiet | edytuj kod

Gra mieszana | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Australian Hardcourt Championships" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy