Australijskie Terytorium Stołeczne


Na mapach: 35°27′00″S 148°58′50″E/-35,450000 148,980556

Australijskie Terytorium Stołeczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Australijskie Terytorium Stołeczne (ang. Australian Capital Territory, ACT) – terytorium federalne Australii.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Australijskie Terytorium Stołeczne jest enklawą na terenie Nowej Południowej Walii w południowo-wschodniej części kontynentu australijskiego. Terytorium obejmuje miasto Canberra, które jest stolicą Związku Australijskiego, oraz tereny przyległe.

Ustrój polityczny | edytuj kod

Australijskie Terytorium Stołeczne ma własny rząd kierowany przez premiera jednak jego decyzje mogą być unieważniane przez rząd australijski. W przeciwieństwie do innych terytoriów posiadających własne rządy, takich jak Norfolk, Wyspa Bożego Narodzenia czy Wyspy Kokosowe, nie posiada ono gubernatora ani administratora. Tę rolę pełni gubernator generalny Australii.

Historia | edytuj kod

Przed osadnictwem europejskim obszar Australijskiego Terytorium Stołecznego był zamieszkany przez trzy plemiona Aborygenów: Ngunnawal, Walgalu, oraz Ngarigo.

Podczas podpisywania konstytucji australijskiej ustalono, że do czasu wybrania miejsca na stolicę jej funkcje będzie pełniło miasto Melbourne, stolica powstanie na obszarze Nowej Południowej Walii, jednakże w odległości co najmniej 100 mil od Sydney.

Australijskie Terytorium Stołeczne zostało wyznaczone w 1908, razem z Terytorium Jervis Bay, które zapewniało dostęp do morza. Zostało ustanowione przez parlament federalny w 1910.

Do 1938 funkcjonowało pod nazwą Federalne Terytorium Stołeczne (Federal Capital Territory, FCT). Własny rząd posiada od 1988.

Przypisy | edytuj kod

  1. Australian Demographic Statistics .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Podział administracyjny Australii

Kontrola autorytatywna (mainland territory of Australia):
Na podstawie artykułu: "Australijskie Terytorium Stołeczne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy