Automobili Turismo e Sport


Automobili Turismo e Sport w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Automobili Turismo e Sport – włoski producent samochodów, zespół wyścigowy i dostawca silników, funkcjonujący w latach 1963–1965.

Do utworzenia firmy doszło na skutek rozłamu w Ferrari. Założycielami ATS byli Carlo Chiti i Giotto Bizzarrini, którzy założyli sobie bezpośrednie konkurowanie z Ferrari, zarówno jeśli chodzi o samochody produkcyjne, jak i wyścigowe. Chiti i Bizzarrini dzięki wsparciu finansowemu Giovanniego Volpiego wybudowali samochód sportowy oraz samochód Formuły 1.

Samochodem sportowym był model 2500 GT, małe coupé z nadwoziem Michelotti. Silnik V8 o pojemności 2,5 l osiągał moc 245 KM i rozwijał prędkość do 257 km/h. Zbudowano jedynie 12 sztuk tego modelu.

Samochód Formuły 1 miał oznaczenie 100 bądź Tipo 100. Był wyposażony w silnik konstrukcji ATS V8 o pojemności 1,5 litra. Nadwozie było kopią przestarzałego modelu Ferrari 156. Kierowcami ATS zostali byli kierowcy Ferrari, Phil Hill i Giancarlo Baghetti. Sezon był jednak nieudany i Chiti rozwiązał zespół. Silników ATS używały później takie zespoły jak Derrington-Francis czy Moser.

Po rozwiązaniu ATS, Bizzarrini przeniósł się do Lamborghini, a później produkował własne samochody pod marką Bizzarrini. Chiti natomiast założył firmę Autodelta, która ściśle współpracowała z Alfa Romeo w następnych dziesięcioleciach.

Wyniki | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Automobili Turismo e Sport" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy