Automobilklub Śląski w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaAutomobilklub Śląski – stowarzyszenie powstałe w 1924 roku. Jest organizacją społeczną powołaną w celu popularyzowania sportu i turystyki motorowej, podnoszenia kultury motoryzacyjnej i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Spis treści
Historia | edytuj kod
Zebranie organizacyjne, na którym powołano Śląski Klub Automobilowy (później przemianowany na Automobilklub Śląski) miało miejsce w marcu 1924 r. w ówczesnej sali obrad Sejmu Śląskiego. Od początku istnienia Klubu do ostatnich wyborów w kwietniu 1939 r. jego prezesem był Marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny (mimo iż początkowo nie posiadał prywatnego samochodu ani nawet prawa jazdy)[1]. Automobilklub Śląski był organizacją autonomiczną, afiliowaną jednak przy Automobilklubie Polskim.
Automobilklub był początkowo organizacją elitarną. Wśród jego założycieli były 123 osoby, jednak liczba członków w 1926 r. wzrosła do 190, a w 1937 – do 700 osób.[1]
Siedziba władz Automobilklubu znajduje się obecnie w Katowicach, przy ulicy Stanisława 4. Automobilklub Śląski prowadzi m.in. Muzeum Pojazdów Zabytkowych w Zabrzu.
Przypisy | edytuj kod
- ↑ a b Lubina Michał: O Marszałku Konstantym Wolnym, w: "Śląsk" R. XVIII, nr 4 (198), kwiecień 2012, s. 34-37
Zobacz też | edytuj kod
Linki zewnętrzne | edytuj kod
OryginałEdytujHistoria i autorzy
