Avia Świdnik (piłka siatkowa)


Avia Świdnik (piłka siatkowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MKS Avia Świdnik – polski klub siatkarski ze Świdnika prowadzący drużynę męską.

Historia | edytuj kod

Historia świdnickiego klubu siatkarskiego sięga 1952 roku, kiedy został założony Fabryczny Klub Sportowy Avia Świdnik. Od 2000 roku istnieje natomiast Autonomiczna Sekcja Piłki Siatkowej Avia. Nazwa Avia jest dziełem Wacława Kosza, a od początku istnienia klubu zawodnicy grają w żółto-niebieskich barwach. W 1958 r. Avia po raz pierwszy awansowała do II ligi, a w sezonie 1974/1975 do I ligi. W składzie występowali m.in. reprezentanci Polski Tomasz Wójtowicz i Lech Łasko. Zespół zdobył 3 miejsce w Pucharze Polski 1974/1975 i Mistrzostwach Polski 1975/1976.

W 1976 r. wracający z meczu siatkarze Zdzisław Pyc i Henryk Siennicki zginęli w wypadku samochodowym. Osłabiona drużyna spadła na wiele lat do drugiej ligi (dzisiejsza I liga). Awans do I ligi uzyskała w 1998 r. W 2004 r. podczas powrotu z meczu doszło do kolejnego wypadku samochodowego, w którym zginęli Wojciech Trawczyński, Jakub Zagaja i Łukasz Jałoza. Dla upamiętnienia zmarłych co roku organizowany jest Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii.

Drużynę prowadzili następnie Krzysztof Lemieszek i Sławomir Czarnecki. W sezonie 2010/2011 drużyna spadła do II ligi. Trenerem został wówczas Mariusz Kowalski, a rok później Marcin Jarosz. W sezonie 2012/2013 Avia zakończyła sezon na 1 miejscu w grupie oraz w turniejach finałowych, nie odnosząc przy tym żadnej porażki.

Sukcesy | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Avia Świdnik (piłka siatkowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy