Aviva Stadium


Na mapach: 53°20′06″N 6°13′42″W/53,335000 -6,228333

Aviva Stadium w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aviva Stadium (irl. Staidiam Aviva) – stadion sportowy położony w Dublinie, stolicy Irlandii, który ma pojemność 51 700 widzów (wszystkie miejsca siedzące). Poprzednia nazwa stadionu zlokalizowanego w tym miejscu to Lansdowne Road (wciąż w użyciu), podczas gdy według terminologii UEFA (która nie używa nazw sponsorów), to Dublin Arena.

Spis treści

Zarys i historia | edytuj kod

Wnętrze podczas rozgrywania meczu Trybuny Aviva Stadium

Stadion jest zbudowany na miejscu starego obiektu, który został rozebrany w 2007 r. i tak jak poprzedni, jest własnością dwóch irlandzkich związków sportowych – Irish Rugby Football Union oraz Football Association of Ireland. Decyzja o przebudowie starego stadionu zapadła, gdy nie zrealizowano planów budowy dwóch nowych stadionów Stadium Ireland oraz Eircom Park. Grupa Aviva podpisała dziesięcioletni kontrakt, na mocy którego stadion nosi nazwę tej właśnie firmy. Konkurentami do zawarcia porozumienia były firmy Vodafone oraz Diageo[4].

Stadion znajduje się w sąsiedztwie stacji kolejowej Lansdowne Road i został oficjalnie otwarty w dniu 14 maja 2010 roku. Stadion jest pierwszym i jedynym w Irlandii, który spełnia kryteria Elite według UEFA i dlatego mógł organizować w 2011 r. finał Ligi Europy. Będzie on również gospodarzem Pucharu Sześciu Narodów w rugby union, a także będą organizowane na nim regularnie międzynarodowe spotkania reprezentacji Irlandii w rugby oraz w piłce nożnej, począwszy od sierpnia 2010 roku.

Stadion został oficjalnie otwarty w dniu 14 maja 2010 roku przez premiera Briana Cowena[5].

Wyposażenie | edytuj kod

Stadion posiada cztery poziomy. Pierwszy i drugi z nich są ogólnego dostępu, kolejny poziom dostępny jest tylko dla posiadaczy wyróżnionych biletów a następny tylko dla klientów korporacyjnych. Północna trybuna posiada jednakże tylko jeden poziom. Jest to spowodowane niewielką odległością od zabudowy mieszkaniowej. Trybuna ta, prawdopodobnie, będzie na ogół wykorzystywana dla kibiców drużyn przyjezdnych. Oprócz tego pod stadionem zlokalizowany jest dwupoziomowy parking podziemny. Pojemność stadionu przedstawia się następująco: na poziomie biletów premiowych może zasiąść 11 000 widzów, podczas gdy dla klientów korporacyjnych przewidziano 1300 miejsc[6]. Pozostałe 38 700 miejsc są dostępne na dwóch poziomach dla pozostałych kibiców. Niska pojemność stadionu, w porównaniu z Croke Park, była powszechnie krytykowana jeszcze przed zakończeniem budowy.[potrzebny przypis]

Przypisy | edytuj kod

  1. Aviva Stadium, architect Populous
  2. Aviva Stadium Scott Tallon Walker Architects
  3. Stadium Facts (ang.). irish times. [dostęp 2010-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-27)].
  4. Lansdowne to be renamed Aviva Stadium. „The Irish Times”, 2 lutego 2009 (ang.). [dostęp 19 lutego 2010]. [zarchiwizowane z adresu 2012-05-24]. 
  5. Lansdowne Roar to live on at Aviva (ang.). Sport RTE. [dostęp 2010-10-08].
  6. Pictures and information on AVIVA Stadium (ang.). [dostęp 2010-10-08].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aviva Stadium" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy