Avondale (Chicago)


Na mapach: 41°56′N 87°43′W/41,940000 -87,710000

Avondale (Chicago) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Avondale – jedna z 77 oficjalnie wyznaczonych dzielnic (community areas) Chicago, położona w północno-zachodniej części miasta, pomiędzy rzeką Chicago a ulicami Diversey Avenue, Addison Street i Pulaski Road. Jej potoczna nazwa, funkcjonująca wśród Polonii, to Jackowo, która pochodzi od parafii i polskiego kościoła pw. św. Jacka, który usytuowany jest w samym sercu dzielnicy, przy ulicy Wolfram.

Dzielnica Avondale została włączona w granice administracyjne miasta Chicago w 1889 roku wraz z miasteczkiem Town of Jefferson – obecnie dzielnicą miasta o nazwie Jefferson Park.

Duże zagęszczenie fabryk w okolicy spowodowało, że w Avondale chętnie osiedlali się imigranci z Europy – zwłaszcza Niemcy, Skandynawowie i Polacy, którzy wybudowali tu polski kościół i zaczęli nazywać Jackowem rejon w którym mieszkali.

Dziś Avondale to zróżnicowana pod względem etnicznym dzielnica z polskimi sprzedawcami na stacjach benzynowych i dziesiątkami polskich kawiarni, restauracji, biur i sklepów. Zwyczajowo Amerykanie określają Jackowo mianem Chicago's "Polish Village", czyli chicagowska "Polska wioska", właśnie taki napis widnieje tu na miejskich tablicach.

W ostatnich latach w okolicach Avondale osiedla się coraz więcej emigrantów z Meksyku i Portoryko, a Polacy przeprowadzają się dalej na zachód metropolii lub na przedmieścia.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Avondale (Chicago)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy