Aya RL


Aya RL w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aya RL (początkowo – Aya Red Love) – polski zespół muzyczny założony w 1983 roku przez Igora Czerniawskiego, Pawła Kukiza i Jarosława Lacha.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Lata 80. XX wieku | edytuj kod

Grupa Aya RL powstała po spotkaniu się klawiszowca rosyjskiego pochodzenia Igora Czerniawskiego oraz zespołu Hak, założonego przez Jarosława Lacha i Pawła Kukiza. Wszyscy trzej poznali się w 1983 roku na festiwalu w Jarocinie i nawiązali ze sobą współpracę. Początkowo zespół posiadał nazwę Aya Red Love, która nieco później została skrócona. Do zespołu został zaproszony drugi klawiszowiec Robert Milewski, jednak niedługo odszedł z zespołu[1].

Jako trio, Aya RL wystąpiła w 1984 roku na festiwalu w Jarocinie, gdzie dodatkowo Paweł Kukiz zaśpiewał z zespołem Piersi. Trio odniosło na nim sukces, prezentując utwór Skóra, który później zyskał dużą popularność i zdobył wysokie miejsca polskich list przebojów, choć przyniósł błędny wizerunek zespołu, który nie miał na celu nagrywania popularnych, młodzieżowych hitów[1].

Rok 1985 to data wydania pierwszego albumu grupy, potocznie nazywanego Czerwoną płytą. Na longplayu specjalnie nie umieszczono „Skóry” – w zamian pojawił się wysublimowany, inteligentny rock. Kilka utworów z Czerwonej płyty odniosło sukces, m.in. „Unikaj zdjęć”, „Nasza ściana” i „Ulica miasta”[1].

W międzyczasie grupa zyskiwała coraz większą sympatię słuchaczy oraz recenzentów. Jeszcze w roku debiutu studyjnego powróciła na festiwal w Jarocinie. Jednak wkrótce Jarosław Lach wyjechał do USA, opuszczając oficjalnie zespół. Kukiz i Czerniawski zaczęli pracować nad materiałem do drugiej płyty, jednak na pewien czas wstrzymali prace[1].

W 1986 Czerniawski nagrał parę utworów z Beatą Pater, z czego jeden pt. „Ażeby” został wydany na składance Cisza jest... nic się nie dzieje wytwórni Tonpress (pod szyldem Brygada Miłości). Te nagrania miały być zalążkiem projektu Aya, rodzajem sztuki otwartej, z którym miało współpracować wielu muzyków, w tym m.in. Robert Gawliński i Cezary Włodarczyk. Ostatecznie jednak również te plany pozostały porzucone[1].

Igor Czerniawski w tym czasie pracował z zespołem Kosmetyki Mrs. Pinki, zostając nawet na pewien czas jego członkiem. Był też realizatorem nagrań kilku innych grup. Później wznowił z Pawłem Kukizem oraz nowym gitarzystą – Adamem Romanowskim – prace nad drugim albumem. Niebieska płyta ukazała się w 1989 i wyróżniała się ostrzejszym, bardziej zróżnicowanym klimatem od poprzednika. W przeciwieństwie do poprzedniczki, została jednak chłodniej przyjęta przez publikę[1].

Lata 90. XX wieku | edytuj kod

W 1990 Paweł Kukiz i Adam Romanowski zakończyli współpracę z zespołem, a w zamian do zespołu powrócił Jarosław Lach. Wtedy Aya RL została instrumentalnym duetem. W 1994 roku ukazał się trzeci album zespołu pt. Nomadeus, który przyniósł ich nowe oblicze. Muzyka na nim zawarta to muzyka elektroniczna połączona z world music. Na albumie zastosowano etniczny śpiew oraz mocną rytmikę, co razem doskonale przypominało muzykę projektów typu francuskiego Deep Forest[1].

Dwa lata później – w 1996 roku – premierę miał czwarty, podobny do poprzednika album zespołu Calma. Na kilku piosenkach z albumu wykorzystano zremiksowany głos Pawła Kukiza z poprzednich utworów. W czasie realizacji teledysku do „Ameryki” (nowej wersji „Za chlebem”) zaproszono do chwilowej współpracy Pawła Kukiza, który wystąpił w klipie[1].

W 1998 roku zespół opuścił Jarosław Lach, po czym Aya RL stała się solowym projektem Igora Czerniawskiego. Jeszcze w tym samym roku klawiszowiec nagrał piątą płytę Change in Form, na której ponownie pojawiła się inna muzyka, tym razem bliska elektronicznej awangardzie. Nieco później muzyk definitywnie zakończył działalność Ayi RL[1].

Dyskografię dopełnia minialbum Wy to ja ’98, wydany niedługo przed Change in Form[1].

Muzycy | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Albumy

Notowane utwory

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j dada.serpent.pl: Aya RL historia (pol.). [dostęp 2015-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
  2. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aya RL" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy