Bács-Kiskun


Na mapach: 46°30′N 19°25′E/46,500000 19,416667

Komitat Bács-Kiskun w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bács-Kiskun) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komitat Bács-Kiskun (węg. Bács-Kiskun megye) – największy powierzchniowo (dwunasta część powierzchni państwa) komitat współczesnych Węgier. Należy do regionu unijnego "Południowa Nizina Węgierska" (Dél-Alföld). Od północy graniczy z komitatem Pest, od zachodu ogranicza go Dunaj, od południa granica państwa, od wschodu natomiast Cisa oraz komitat Csongrád.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

Stolica komitatu – Kecskemét – zdjęcie lotnicze

Komitat dzieli się na 11 powiatów[1]:

Miasta komitatu | edytuj kod

Miasta komitatu (wg liczby mieszkańców; stan na 2001 – dane spisowe)

Gminy wiejskie komitatu | edytuj kod

Gminy wiejskie komitatu (alfabetycznie)

Osadnictwo | edytuj kod

Baja

2/3 ludności komitatu zamieszkuje 20 miast. Największą liczbą mieszkańców dysponuje stolica komitatu, Kecskemét, gdzie zamieszkuje prawie 1/5 ludności komitatu. Najgęściej zaludniona jest Kalocsa (353 osób/km²), najrzadziej zaludniony jest natomiast Újsolt (6 osób/km²). Średnia gęstość zaludnienia w miastach 126, oraz w gminach 36 osób/km².

Geografia | edytuj kod

Komitat Bács-Kiskun w całości leży w Międzyrzeczu Dunaju i Cisy (Duna Tisza köze). Obszar komitatu to równina, na której różnica pomiędzy najwyższym a najniższym punktem wynosi jedynie 80 m. Geograficznie możemy ją podzielić na trzy mniejsze krainy (Duna-menti síkság, Duna-Tisza közének homokhátsága, Bácskai Löszhát). Obszar ubogi w minerały. Liczba godzin słonecznych wysoka w porównaniu do średniej krajowej, ilość opadów natomiast niska. Średnia temperatura roczna 10–10,5 °C.

  • Największe rzeki: Dunaj, Cisa
  • Największe jeziora: Szelidi-tó, Vadkerti tó
  • Najwyższy punkt: wzgórze Ólom-hegy koło miasta Baja (174 m n.p.m.)
  • Najniższy punkt: Kalocsa (94 m n.p.m.)

Najważniejsza osobliwość: Park Narodowy Kiskunság (Kiskunsági Nemzeti Park).

Gospodarka | edytuj kod

Największy udział w gospodarce komitatu ma rolnictwo i gałęzie z nim związane. Cztery większe miasta (Kecskemét, Kiskunfélegyháza, Kiskunhalas i Baja) dysponują wielobranżowym przemysłem. Znaczną rolę w rozwoju gospodarki odgrywają tu, przebiegające przez obszar komitatu, autostrada oraz dwie ważne linie kolejowe. Południowa część jest bogatsza w złoża mineralne. Można tam znaleźć ropę naftową i gaz ziemny niskiej i średniej jakości. Ważny jest przemysł przetwórczy. Kecskemét zajmuje szczególne miejsce wśród miast regionu. To tu znajduje się większość firm przemysłowych. Jest to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju. Bács-Kiskun jest zróżnicowany pod względem stopnia rozwoju. Północna część komitatu (okolice Kecskemét i Kiskunfélegyháza) jest dużo lepiej rozwinięta od części środkowej i południowej.

W północnej części można tu znaleźć najważniejszy w kraju obszar uprawy moreli, z której wyrabiana jest węgierska specjalność: wódka owocowa ("Kecskeméti Fütyülös Barack" pálinka). W większej części komitatu uprawia się także żyto, winogrona, oraz w okolicach naddunajskich kukurydzę i jęczmień.

Komunikacja | edytuj kod

Przez komitat przebiega autostrada M5 oraz główna droga krajowa nr 5. Do stolicy komitatu biegnie wiele drugorzędnych lecz ważnych dróg krajowych. Poza tym przebiegają tu dwie ważne linie kolejowe: międzynarodowa Budapeszt-Subotica-Belgrad, oraz krajowa Budapeszt-Cegléd-Segedyn.

Historia | edytuj kod

wieś Hajós

Współczesny komitat Bács-Kiskun powstał 1 stycznia 1950 w wyniku połączenia południowej części komitatu Pest-Pilis-Solt-Kiskun oraz pozostałej po traktacie trianońskim w granicach państwa części komitatu Bács-Bodrog.

Ludność | edytuj kod

Praktycznie jednorodna etnicznie. Komitat zamieszkany prawie wyłącznie przez Węgrów. W okolicach Hajós i Baja można znaleźć małe skupiska ludności chorwackiej i niemieckiej. Przyrost naturalny jest ujemny, jednak w stolicy komitatu stopa urodzeń jest dodatnia, co jest ewenementem na skalę krajową.

Przypisy | edytuj kod

  1. http://web.archive.org/web/20160323131956/http://www.jaras.info.hu/jarasok-terkepe/jarasok-bacs-kiskun-megyeben (węg.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Komitat):
Na podstawie artykułu: "Bács-Kiskun" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy