Błędów (Dąbrowa Górnicza)


Na mapach: 50°20′38″N 19°25′45″E/50,343889 19,429167

Błędów (Dąbrowa Górnicza) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Błędów – wschodnia dzielnica Dąbrowy Górniczej, oddalona ok. 21 km od centrum miasta[1]. Powierzchnia: 1891 ha, liczba mieszkańców wynosiła w 2004 roku 1742.

Spis treści

Historia dzielnicy | edytuj kod

W średniowieczu wieś w parafii Sławków, należąca do biskupów krakowskich (klucz sławkowski), w 1220 podarowana przez biskupa Iwona Odrowąża klasztorowi Świętego Ducha w Prądniku Białym pod Krakowem. W związku z przeniesieniem klasztoru do Krakowa w 1244 Błędów ponownie stał się własnością biskupią w kluczu sławkowskim, w parafii Chechło.

W XVI wieku do biskupów krakowskich należało w Błędowie 6 łanów, które zsekularyzowane zostały w XVIII wieku wraz z całym kluczem sławkowskim. Na początku XIX wieku Błędów istniał jako trzy wsie tj. Błędów, Kuźnica Błędowska oraz Górki z Zagórczem. Od 1867 w powiecie będzińskim, w gminie Łosień.

Od 1977 dzielnica Dąbrowy Górniczej. Przepływa przez nią Biała Przemsza. Od wschodu i południa graniczy z Błędowskimi Lasami, które przechodzą w Pustynię Błędowską.

Przez Błędów przechodzi czerwony Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej” ze Sławkowa do Zawiercia przez Okradzionów i Chechło. Rozpoczyna się tu żółty „Szlak Pustynny” do Ryczowa przez Klucze. W pobliżu przebiega również pomarańczowy „Transjurajski Szlak Konny” z Nielepic do Częstochowy.

Komunikacja | edytuj kod

Komunikacja autobusowa obsługiwana jest przez linię 606 Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP.

Religia | edytuj kod

Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej w Błędowie przynależy do dekanatu łazowskiego diecezji sosnowieckiej. Posiada kościół parafialny oraz kaplicę pw. Matki Bożej Bolesnej.

Sport | edytuj kod

W dzielnicy Błędów działa klub piłkarski LKS Tęcza Błędów.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mapa w serwisie maps.google.com (pol.). [dostęp 2009-01-18].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Błędów (Dąbrowa Górnicza)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy