Błękitna Wstęga Atlantyku


Błękitna Wstęga Atlantyku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Błękitna Wstęga Atlantyku − nagroda dla statku, który w najkrótszym czasie przebył Ocean Atlantycki. Pierwszy statek napędzany silnikiem parowym przebył Atlantyk w 1838. Błękitna Wstęga została po raz pierwszy przyznana w 1860. Była to nagroda, której ideę stworzyli najwięksi ówcześni przewoźnicy w celach propagandowych i reklamowych.

Błękitna Wstęga była oddzielnie przyznawana za najszybszy rejs ze wschodu na zachód i zachodu na wschód. Symbolem nagrody była niebieska wstęga mocowana na szczycie masztu noszącego ją statku. W 1930 rywalizacja o Błękitną Wstęgę została zastąpiona rywalizacją o największą średnią prędkość (ponieważ odległość, ze względu na różnice w położeniu portów docelowych, nie była miarodajna), nazwaną od nazwiska pomysłodawcy rywalizacją Halesa. Ostatnim transatlantykiem odznaczonym nagrodą za największą prędkość był SS United States, którego rekordu nie pobito do 1990.

Rekordziści | edytuj kod

Poniższa lista nie jest kompletna.

Trzy ostatnie rekordy nie były nagradzane Błękitną Wstęgą.

Bibliografia | edytuj kod

  • Martin W. Sandler: Atlantic Ocean: The Illustrated History of the Ocean that Changed the World. New York/London: Sterling, 2008. ISBN 978-1-4027-4724-3.
  • Witold J. Urbanowicz: Transatlantyki: Zarys ich dzejów i techniki. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1977.
Na podstawie artykułu: "Błękitna Wstęga Atlantyku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy