Błoto (zawiesina)


Błoto (zawiesina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Powierzchnia błota

Błotozawiesina koloidalna zawierająca mieszaninę cząstek gleby, mułu i gliny.

Rozróżnia się wiele rodzajów błota w zależności od składu, dominującej frakcji lub lokalizacji. Błoto może tworzyć się w sposób naturalny w zagłębieniach (wulkan błotny) lub na skutek działalności człowieka (błoto pośniegowe). Błota w sposób naturalny powstają w zakolach bądź estuariach rzecznych oraz we wszystkich miejscach, gdzie drobne frakcje skał osadowych mogą być obficie uwodnione. Błota mogą występować okresowo w czasie dostępności wody, a po jej wyparowaniu lub wsiąknięciu zanikają.

Niektóre błota ze względu na rozpuszczone cenne minerały (fango) mają zastosowanie w lecznictwie.

Błoto zsuwające się ze zbocza podczas opadów deszczu powoduje spłukiwanie zboczy[1], które w ekstremalnej formie może tworzyć lawinę błotną. Tego typu lawina może być powiązana z powodzią[2], a gdy błoto jest utworzone przez popiół wulkaniczny, nazywana jest laharem.

Aluwialne, deluwialne lub pojeziorne siedliska, na których odkłada się błoto, w zależności od budującego je materiału i proporcji okresu zalewu i przesuszenia, mogą przybierać formę m.in. gytiowiska, namuliska lub mułowiska[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Leszek Lindner (red.): Czwartorzęd osady metody badań stratygrafia. Warszawa: PAE, 1992, s. 70. ISBN 83-85636-01-3.
  2. Katastrofalne klęski żywiołowe na świecie (pol.). W: Encyklopedia PWN [on-line]. pwn.pl. [dostęp 2012-03-15].
  3. Woda na obszarach wiejskich. Waldemar Mioduszewski, Wiesław Dembek (red.). Falenty: Wydawnictwo IMUZ, 2009, s. 85–86. ISBN 978-61875-09-3.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Błoto (zawiesina)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy