B’z


B’z w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

B’z (jap. ビーズ Biizu) – jeden z najpopularniejszych w Japonii zespołów rockowych[1], rockowy duet, w którego skład wchodzi gitarzysta, kompozytor i producent – Takahiro „Tak” Matsumoto (jap. 松本 孝弘 Matsumoto Takahiro), a także Kōshi Inaba (jap. 稲叶 浩志 Inaba Kōshi) – wokalista i autor tekstów. W początkowym okresie zespół prezentował muzykę popową, jednak od tego czasu brzmienie duetu uległo znacznym zmianom. Obecnie jest to rock, inspirowany wieloma innymi gatunkami – m.in. popem, bluesem czy dance.

B’z jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów muzycznych na świecie, mając na swoim koncie wydanych czterdzieści dziewięć singli numer 1 oraz dwadzieścia dziewięć albumów numer 1, sprzedał ponad 82,339 miliona płyt w samej Japonii (stan na wrzesień 2017)[2]. W 2007 roku zespół B’z został jednym z pierwszych azjatyckich zespołów, których odciski dłoni i podpisy znalazły się na Hollywood's RockWalk[3]. W 2003 roku HMV Japan sklasyfikowało zespół na 30. miejscu na liście 100 najważniejszych japońskich artystów popowych[4].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zespół został założony w 1988 roku z inicjatywy Taka Matsumoto, który jako gitarzysta sesyjny grał z wieloma zespołami, jednak z żadnym z nich nie był związany na stałe. Postanowił więc założyć własny zespół, lecz w tym celu musiał znaleźć wokalistę. Zamieścił ogłoszenie w gazecie, na które odpowiedział Kōshi Inaba. Niedługo później zaczęły ukazywać się pierwsze wydawnictwa zespołu. W 1990 roku był to singel Taiyō no Komachi Angel, który uplasował się na pierwszym miejscu listy Oricon[5]. Nie minęło wiele czasu, a ukazał się następny album, RISKY, który sprzedał się w nakładzie ponad miliona kopii. Bilety na 52 koncerty zostały całkowicie wyprzedane. Kolejne albumy zespołu sprzedawały się już w kilkumilionowych nakładach, co utwierdziło silną pozycję B’z na japońskiej scenie muzycznej.

Skład | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia B’z.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c AlexeyA. Eremenko AlexeyA., B'z Biography, AllMusic  (ang.).
  2. AKB48、音楽CD総売上5100万枚超え 女性歌手1位/歴代3位に浮上 (jap.). Oricon. [dostęp 2018-02-26].
  3. B’z Inducted into Hollywood Rock Walk (ang.). japan-zone.com. [dostęp 2013-03-01].
  4. Top 100 Japanese pops Artists - No.30 (jap.). hmv.co.jp. [dostęp 2013-03-01].
  5. 太陽のKomachi Angel (jap.). Oricon. [dostęp 2013-03-01].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

B’z Kontrola autorytatywna (zespół rockowy):Kontrola autorytatywna (Kōshi Inaba):Kontrola autorytatywna (Tak Matsumoto):
Na podstawie artykułu: "B’z" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy