BBC One


BBC One w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936. Jak większość publicznych "Jedynek", BBC One stawia na bardzo zróżnicowany program, z mocno wyeksponowaną rolą informacji i sportu, ale także rozrywki. Według danych za maj 2006, średnia oglądalność stacji wynosiła 23%, co dawało jej pierwsze miejsce na brytyjskim rynku.

Spis treści

Dostępność | edytuj kod

W Wielkiej Brytanii kanał dostępny jest w cyfrowym przekazie naziemnym, w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Jego programy można również oglądać w trybie video on demand na platformie BBC iPlayer. Jest to usługa bezpłatna, ale ograniczona tylko do użytkowników posługujących się brytyjskimi adresami IP. Kanał dostępny jest w niekodowanym przekazie z satelity Astra 2E, gdzie można znaleźć, na osobnych pozycjach, wszystkie jego wersje regionalne; pokrycie sygnałem jest ograniczone do terytorium Wysp Brytyjskich, przez co odbiór na innych terenach jest utrudniony[1].

Mutacje regionalne | edytuj kod

Sygnał BBC One jest rozszczepiany wielokrotnie w ciągu każdego dnia, w efekcie czego kanał posiada kilkanaście mutacji. Można je podzielić na dwie główne grupy: tzw. narodowe (dla Szkocji, Walii i Irlandii Północnej) oraz regionalne dla poszczególnych części Anglii. W przypadku mutacji regionalnych rozszczepienie ma miejsce tylko w czasie przeznaczonym w ramówce na regionalne serwisy informacyjne i pogodowe. Mutacje narodowe (np. BBC One Wales) różnią się od zasadniczej ramówki w większym stopniu, ponieważ zawierają one również miejscowe programy sportowe, polityczne, społeczne, a nawet (zwłaszcza w szkockiej wersji) seriale. Ponadto każda z mutacji posiada własny zespół tzw. continuity announcers, czyli lektorów zapowiadających kolejne programy w czasie napisów końcowych oraz w przerwach między audycjami. Dzięki temu widzowie w każdej z czterech części składowych Wielkiej Brytanii słyszą lektorów mówiących z miejscowym akcentem.

Lista mutacji | edytuj kod

Nazwy | edytuj kod

BBC One czterokrotnie zmieniał swoją nazwę - od 1936 do 7 października 1960 kanał nosił nazwę BBC Television Service; od 8 października 1960 do 19 kwietnia 1964 pod nazwą BBC TV; od 20 kwietnia 1964 do 3 października 1997 pod nazwą BBC1; od 4 października 1997 pod obecną nazwą.

Logo BBC One |

Logo z lat 1991-1997 Logo BBC One HD

Przypisy | edytuj kod

  1. BBC One London (ang.). lyngsat.com. [dostęp 2014-03-12].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (stacja telewizyjna):
Na podstawie artykułu: "BBC One" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy