BBC Radio 4


BBC Radio 4 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Gmach Broadcasting House w Londynie, stanowiący główną siedzibę stacji

BBC Radio 4brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, BBC. W ostatnim kwartale 2016 roku słuchało jej 11,33 miliona osób w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu był to drugi (po BBC Radio 2) pod względem popularności kanał radiowy w Wielkiej Brytanii[2]. Ogromną większość programu stacji stanowią audycje mówione – informacyjne, publicystyczne i dokumentalne, a także słuchowiska i programy satyryczne. Najbardziej znaną pozycją programową jest poranny magazyn Today, ze średnią publicznością na poziomie 11 mln osób[3]. Stacja nadaje także cykliczną audycję From Our Own Correspondent.

Cztery razy dziennie stacja nadaje specjalny serwis pogodowy dla rybaków i marynarzy, emitowany właśnie na tej antenie ze względu na jej dostępność na falach długich. Z tego też powodu program jest regularnie rozszczepiany między nadajniki UKF i fale długie, głównie podczas transmisji sportowych z BBC Radio 5 Live i programów religijnych, które emitowane są na falach długich zamiast programu Radio 4. W internecie dostępne są obie wersje stacji. Rozgłośnia rozpoczyna swoją emisję o 05:20 czasu londyńskiego (06:20 czasu polskiego), a kończy program codziennie tuż przed godziną 01:00 czasu londyńskiego (02:00 czasu polskiego) odtworzeniem hymnu państwowego, ustępując miejsca w eterze serwisowi angielskiemu BBC World Service.

Stacja jest kontynuatorką istniejącego od 1939 BBC Home Service. Pod obecną nazwą nadaje od 30 września 1967. Jest dostępna w cyfrowym i analogowym przekazie naziemnym, a także w Internecie. Część audycji jest także udostępniana jako podcast oraz retransmitowana na antenie BBC World Service.

Logo |

1 września 2007 zmieniło się logo: z fioletowego pionowego prostokąta, na górze białe logo BBC (pod nim napis "RADIO", pod logo i napisem przestrzenna cyfra 4) na czarne logo BBC, pod nim napis "RADIO" (obok loga i napisu fioletowe koło z grubą cyfrą 4 – trójkąt wewnątrz cyfry 4 zastąpiono przecinkiem).

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.bbc.co.uk/radio/info/frequencies.shtml (ang.). W: BBC [on-line]. [dostęp 2017-04-28].goły link w tytule
  2. RAJAR: Quarterly listening figures to December 2016 (ang.). [dostęp 23 kwietnia 2015].
  3. Brexit boost to radio and newspapers (ang.). W: inews [on-line]. 2014-08-04. [dostęp 2017-04-28].
Kontrola autorytatywna (stacja radiowa):
Na podstawie artykułu: "BBC Radio 4" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy