BCS National Championship Game


BCS National Championship Game w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BCS National Championship Game – rozgrywany do 2014 mecz NCAA Division I Football Bowl Subdivision, najwyższej klasy rozgrywkowej w futbolu akademickim w Stanach Zjednoczonych. W meczu tym rozgrywanym od 1998 wyłaniany był akademicki mistrz kraju.

System rozgrywek | edytuj kod

Do BCS National Championship Game kwalifikowały się dwa zespoły, które po zakończeniu sezonu regularnego zajmowały dwa pierwsze miejsca w rankingu, ustalanym przez trenerów, dziennikarzy sportowych i według komputerowej analizy wyników.

BCS National Championship Game był częścią Bowl Championship Series (BCS), serii meczów, która miała miejsce po zakończeniu sezonu regularnego. Od 1998 do 2005 mianem National Championship Game nazywano na przemian jeden z czterech meczów serii BCS: Fiesta Bowl, Sugar Bowl, Orange Bowl i Rose Bowl. Drużyny występujące w BCS National Championship Game i ich konferencje otrzymywały ponad 21 milionów dolarów na finansowanie programów sportowych poszczególnych uczelni. Najbardziej utytułowanymi drużynami są LSU Tigers (Louisiana State University) i Florida Gators (University of Florida), które wygrywały BCS National Championship Game dwukrotnie. Dominującą konferencją jest Southeastern Conference, której drużyny zwyciężały do tej pory siedem razy. W 2014 wprowadzono nowy system rozgrywek, College Football Playoff.

Wyniki | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "BCS National Championship Game" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy