BRICS


BRICS w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 20 cze 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Głowy państw BRIC, 2010: Dmitrij Miedwiediew, Luiz Inácio Lula da Silva, Hu Jintao i Manmohan Singh

BRICS – określenie grupy państw rozwijających sięBrazylii, Rosji, Indii, Chin oraz od 2011 Republiki Południowej Afryki. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych państw.

13 kwietnia 2011 wraz z przyjęciem do grupy RPA zmianie uległa nazwa BRIC poprzez dodanie litery "S" (South Africa)[1].

Kraje BRICS nie tworzą sojuszu politycznego (jak np. Unia Europejska) ani formalnego stowarzyszenia handlu. Cele krajów zrzeszonych to:

  1. Stworzenie nowego systemu walutowego.
  2. Zwiększenie roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych.
  3. Zreformowanie ONZ.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Określenie BRIC zostało po raz pierwszy użyte przez Jima O'Neill w publikacji "Building Better Economic BRICs" opublikowanej w listopadzie 2001[2], a następnie rozpowszechnione w 2003, dzięki ogłoszonej przez Goldman Sachs prognozie, z której wynikało, że do połowy XXI wieku kraje te będą potęgami światowymi.

Po raz pierwszy jako BRIC państwa te spotkały się na szczeblu ministerstw spraw zagranicznych podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 2006. Rok później miało miejsce kolejne spotkanie, również z okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

13 kwietnia 2011 do BRIC dołączyła Republika Południowej Afryki[1].

BRICS składa się z niejednorodnej grupy ekonomicznej o charakterystycznych cechach ekonomicznych - w której Rosja jest gospodarką opartą na towarach, Chiny są gospodarką opartą na wywozie, Indie to krajowa gospodarka konsumencka, Brazylia ma bardzo rozwiniętą strukturę gospodarczą, a Republika Południowej Afryki jest najszybciej rozwijającym się regionem Afryki[3].

Spotkania państw w ramach forum BRICS:

GDP BRICS 2011

Jako RIC określa się trójkę wschodzących mocarstw światowych: Rosję, Indie i Chiny - głównie ze względu na ich potencjał militarny, dzięki któremu zdolne są wspólnie stawić czoła globalnej potędze USA[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Manmohan Singh na szczycie BRICS w Chinach | Centrum Studiów Polska-Azja
  2. Jim O'Neill, Building Better Global Economic BRICs, Goldman Sachs Global Economics Paper No: 66, November 2001.
  3. AmritaA. Jash AmritaA., THE PAPER | The Emerging Role of BRICS in the Changing World Order, „IndraStra Global”, ISSN 2381-3652 [dostęp 2017-12-27] .
  4. Brics eye infrastructure funding through new development bank (ang.). www.guardian.co.uk, 28 marca 2013. [dostęp 2013-07-15].
  5. RogerR. Boyes RogerR., Rosja - Chiny - Indie jak oś Doktora No? Amerykanie mogą się bać, „Polskatimes.pl” [dostęp 2017-05-05]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

  1. Kraje BRIC apelują o szybką reformę MFW i Banku Światowego

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "BRICS" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy