Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie


Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie[1] – samorządowa instytucja kultury, prowadząca i rozwijająca sztukę widowiskową w Koszalinie.

Podstawowym zadaniem teatru jest przygotowywanie i wystawianie utworów dramatycznych z narodowego i światowego repertuaru. Celem teatru jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona dóbr kultury, a zwłaszcza sztuki teatralnej i dyscyplin artystycznych tworzących teatr. Organizatorem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego jest miasto Koszalin.

Obecnie w teatrze występuje ok. 30 aktorów. Siedzibą teatru jest budynek przy ul. Heleny Modrzejewskiej 12. Dyrektorem naczelnym teatru jest Zdzisław Derebecki.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Teatr powstał 1 listopada 1953 r. na podstawie zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki. Była to pierwsza w Polsce scena oparta na budżecie Wojewódzkiej Rady Narodowej. Innowacja polegała na tym, że wszystkie inne teatry zawodowe były wtedy państwowe i podlegały bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Teatrów[2].

Pierwszy sezon artystyczny rozpoczął się Ślubami panieńskimi Aleksandra Fredry[2]. Premiera odbyła się 16 stycznia 1954 roku w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury, od którego teatr wynajął scenę na okoliczność premiery.

W okresie dyrekcji Tadeusza Aleksandrowicza teatr otrzymał także długo oczekiwaną siedzibę. Był to gmach dawnego kościoła ewangelickiego, wybudowanego w 1906 r., który został wyremontowany i specjalnie przygotowany na potrzeby teatru. 12 kwietnia 1958 roku odbyła się tam uroczysta premiera Fantazego Juliusza Słowackiego. Wybór tego dramatu nie był przypadkowy. Odtąd koszaliński teatr nosi imię polskiego wieszcza.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Uchwała Nr XX/278/2012 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 26 kwietnia 2012 r. ws. nadania Statutu (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2012 r. poz. 1171)
  2. a b Roman Wojcieszak. 50 lat Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (1953-2004). „Rocznik Koszaliński”, s. 109-110, 2004. Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. ISSN 01-37-5652
  3. Zmarł Andrzej Blumenfeld. Popularny aktor telewizyjny i filmowy. tvn24.pl, 15 sierpnia 2017. [dostęp 2017-08-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy