Baśnie Braci Grimm: Simsala Grimm


Baśnie Braci Grimm: Simsala Grimm w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 20 sty 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baśnie Braci Grimm: Simsala Grimm (niem. Simsala Grimm) – niemiecki serial animowany na podst. baśni braci Grimm. Zawiera 52 odcinki, podzielone na 3 sezony. 2 pierwsze sezony przetłumaczono na język polski.

Spis treści

Obsada głosowa | edytuj kod

  • Hubertus von Lerchenfeld – Jojo
  • Jörg Stuttmann – Koko
  • Bert Franzke:
    • Jacob Grimm,
    • Wilhelm Grimm

Wersja polska | edytuj kod

Wersja polska: Telewizyjne Studia Dźwięku w Warszawie
Reżyseria: Dorota Kawęcka
Dialogi: Kaja Sikorska
Tłumaczenie: Mirosław Michalczak
Dźwięk: Wiesław Jurgała
Montaż: Danuta Rajewska
Teksty piosenek: Wiesława Sujkowska
Opracowanie muzyczne: Piotr Gogol
Kierownictwo produkcji: Pola Kamila Garczyńska
Udział wzięli:

  • Kacper KuszewskiJojo
  • Mieczysław MorańskiKoko
  • Janusz Bukowski
    • Jacob Grimm,
    • kogut (odc. 15)
  • Eugeniusz Robaczewski
    • Wilhelm Grimm,
    • ojciec Jasia i Małgosi (odc. 3)
  • Jacek WójcickiDzielny krawczyk (odc. 1)
  • Krystyna Kozanecka
    • księżniczka (odc. 1),
    • Małgosia (odc. 3),
    • królewna Śnieżka (odc. 21),
    • siostra księżniczki Matyldy #1 (odc. 25),
    • mysia panna młoda (odc. 26)
  • Mikołaj Müller
    • król (odc. 1),
    • król, ojciec księżniczki uwięzionej w nawiedzonym zamczysku (odc. 10),
    • Michał Krawiec (odc. 16)
  • Jacek Rozenek
    • rycerz Korbinian (odc. 1),
    • książę Edmund (odc. 8),
    • strażnik targu (odc. 9),
    • król Fryderyk (odc. 11),
    • książę zamieniony w łabędzia #2 (odc. 23),
    • książę (odc. 24)
  • Stanisław Brudny
    • wieśniak (odc. 1),
    • kapelan (odc. 9),
    • ojciec Jańcia (odc. 9),
    • młynarz (odc. 10),
    • Pies Frycek (odc. 14)
  • Irena Malarczyk
    • żona wieśniaka (odc. 1),
    • kucharka w kuchni króla Drozdobrodego (odc. 9),
    • żona Michała Krawca (odc. 16)
  • Paweł Szczesny
    • Olbrzym-syn (odc. 1),
    • strażnik z miasteczka fontanny dającej wino (odc. 5),
    • sługa-grubas (odc. 6),
    • król (odc. 12),
    • szlachcic (odc. 15),
    • brat rybaka zamieniony w wieloryba (odc. 18),
    • król Filip Potężny (odc. 20),
    • Zwierciadło (odc. 21)
  • Włodzimierz Bednarski
    • Olbrzym-ojciec (odc. 1),
    • Król, ojciec księżniczki Konstancji (odc. 9),
    • zakrystian (odc. 10),
    • myśliwy (odc. 12),
    • kogut Rufus (odc. 15)
  • Monika Wierzbicka
    • Olbrzymka-matka (odc. 1),
    • grube koźlątko (odc. 4)
  • Antonina Girycz
    • sprzedawczyni powideł (odc. 1),
    • żona wilka (odc. 4)
  • Joanna Jędryka
    • myszka (odc. 1),
    • koza Heidi (odc. 4),
    • kotka księżniczki Konstancji (odc. 9),
    • księżna (odc. 7),
    • służąca w zamku księcia Edmunda (odc. 8),
    • kotka Augusta (odc. 14),
    • babcia (odc. 15),
    • gołębica (odc. 20),
    • kucharka (odc. 22)
  • Aleksandra RojewskaTomcio Paluszek (odc. 2)
  • Marcin Przybylski
    • zbir #1 (odc. 2),
    • Długi, sługa-chudzielec (odc. 6),
    • goniec (odc. 20),
    • jąkający się karzełek (odc. 21),
    • rzeźnik (odc. 26)
  • Wojciech Machnicki
    • zbir #2 (odc. 2),
    • król, ojciec księżniczki Marceliny (odc. 5),
    • sługa króla (odc. 5),
    • sługa-słuchacz (odc. 6)
    • sługa-zmarźluch (odc. 6),
    • ojciec Roszpunki (odc. 8),
    • właściciel gospody (odc. 10),
    • strażnik zamkowy #1 (odc. 12),
    • królewski lekarz (odc. 13),
    • myśliwy (odc. 15),
    • stolarz (odc. 16),
    • król Gronald (odc. 17),
    • brat rybaka zamieniony w orła (odc. 18),
    • przyjaciel Śnieżki (odc. 21),
    • gość na chrzcinach Śpiącej Królewny (odc. 22),
    • mistrz orkiestry (odc. 22)
    • król, ojciec księżniczki Matyldy (odc. 25),
    • mysi pan młody (odc. 26),
    • mysi ksiądz (odc. 26)
  • Tomasz Grochoczyński
    • ojciec Tomcia (odc. 2),
    • wilk (odc. 4),
    • flisak (odc. 5),
    • możnowładca (odc. 9),
    • olbrzym (odc. 10)
  • Iwona Rulewicz
    • matka Tomcia (odc. 2),
    • mysia matka (odc. 2),
    • córka Królowej Północnej Enklawii (odc. 6),
    • matka Roszpunki (odc. 8),
    • księżniczka Aurelia (odc. 17),
    • księżniczka porwana przez czarownika (odc. 18),
    • królowa, matka Śpiącej Królewny (odc. 22)
  • Anna Apostolakis
    • łobuz #1 (odc. 2),
    • koźlątko w okularach (odc. 4),
    • królowa, matka księżniczki Marceliny (odc. 5),
    • służąca w zamku księcia Edmunda wyrzucająca Joja (odc. 8),
    • Melvin (odc. 12),
    • weszka (odc. 15),
    • służąca podszywająca się pod księżniczkę Nobellę (odc. 26)
  • Hanna Kinder-Kissłobuz #2 (odc. 2)
  • Jacek Jarosz
    • borsuk (odc. 2),
    • Fryderyk (odc. 7)
  • Katarzyna Tatarak
    • Jaś (odc. 3),
    • koźlątko w niebieskim sweterku (odc. 3),
    • handlarka (odc. 9),
    • matka Joanny i Janka (odc. 13),
    • Alina / gęsiarka (odc. 24)
  • Mirosława Krajewska
    • Baba Jaga (odc. 3),
    • Ropucha / Kotka (odc. 12),
    • pomywaczka (odc. 13),
    • Malediwa (odc. 23)
  • Ewa Smolińska
    • macocha Jasia i Małgosi (odc. 3),
    • siostra zakrystiana (odc. 10),
    • barmanka (odc. 10),
    • Wiedźma Gorgona (odc. 18)
  • Beata Jankowska-Tzimas
    • koźlątko w szelkach (odc. 4),
    • koźlątko w pomarańczowej koszulce (odc. 4),
    • koźlątko w oliwkowej koszulce (odc. 4),
    • księżniczka uwięziona w nawiedzonym zamczysku (odc. 10),
    • Grymelda (odc. 13),
    • Beatrycze, druga przyrodnia siostra Kopciuszka (odc. 20)
  • Beata Wyrąbkiewicz
    • najmłodsze koźlątko (odc. 4),
    • Czerwony Kapturek (odc. 15)
  • Leszek Zduń
    • syn wilka (odc. 4),
    • książę (odc. 6),
    • odprawiony z kwitkiem książę-zalotnik (odc. 9),
    • mysz #2 (odc. 9),
    • Janek (odc. 13),
    • książę Bertold (odc. 22),
    • kuchcik (odc. 22),
    • Wincenty, książę zamieniony w łabędzia #1 (odc. 23)
  • Michał Bukowski
    • Kacper (odc. 5),
    • Piotr (odc. 16),
    • książę zamieniony w łabędzia #4 (odc. 23)
  • Leopold Matuszczak
    • młynarz (odc. 5),
    • proboszcz (odc. 7),
    • Jan (odc. 17)
  • Dariusz OdijaDiabeł (odc. 5)
  • Ewa Wawrzońbabcia Diabła (odc. 5)
  • Joanna Węgrzynowska
    • księżniczka Marcelina (odc. 5),
    • Roszpunka (odc. 8),
    • córka młynarza (odc. 11),
    • Marianna (odc. 16),
    • Kopciuszek (odc. 20),
    • księżniczka Jolanta (odc. 23),
    • siostra księżniczki Matyldy #2 (odc. 25)
  • Dariusz Dobkowskimysz #1 (odc. 5)
  • Marek Włodarczyk
    • mysz #2 (odc. 5),
    • mysz #3 (odc. 5, 12),
    • królewski strażnik (odc. 5),
    • sługa-niszczyciel (odc. 6),
    • strażnik (odc. 7),
    • żołnierz eskortujący powóz królewski (odc. 12),
    • herold (odc. 9),
    • łowczy (odc. 13),
    • uczestnik przyjęcia (odc. 16),
    • kanclerz (odc. 17),
    • król, ojciec Śpiącej Królewny (odc. 22)
    • gość na chrzcinach Śpiącej Królewny (odc. 22),
    • strażnik (odc. 22),
    • książę zamieniony w łabędzia #5 (odc. 23)
  • Jan Kulczycki
    • strażnik z miasteczka złotodajnej jabłoni (odc. 5),
    • król (odc. 6),
    • gruby brat Jasia (odc. 12),
    • karczmarz (odc. 16),
    • król, ojciec Rozalii (odc. 19)
  • Krzysztof Strużycki
    • sługa-dalekowidz (odc. 6),
    • trójgłowy duch (odc. 10),
    • służący (odc. 10),
    • Titelitury (odc. 11),
    • mysz #1 (odc. 11),
    • królewski strażnik (odc. 12),
    • drwal (odc. 12),
    • królewski strażnik (odc. 13),
    • jeden z ptaków (odc. 14),
    • najmłodszy z piratów (odc. 14),
    • Błękitny ognik (odc. 19)
  • Krystyna Królówna
    • Królowa Północnej Enklawii (odc. 6),
    • wróżka Bianka (odc. 22),
    • Macocha Aliny (odc. 24),
    • czarownica (odc. 25)
  • Jacek Kopczyński
    • nietoperz (odc. 6),
    • złodziej Henryk (odc. 7),
    • kucharz na dworze króla Drozdobrodego (odc. 9),
    • król Mikołaj (odc. 17),
    • książę Leonard (odc. 20)
  • Cynthia Kaszyńska
    • Marie (odc. 7),
    • księżniczka (odc. 12),
    • Śpiąca Królewna (odc. 22)
    • fałszywa Alina (odc. 24),
    • Gęsiareczka / księżniczka Nobella (odc. 26)
  • Zofia GładyszewskaBaba Jaga (odc. 8)
  • Ewa Serwa
    • księżniczka Konstancja (odc. 9),
    • macocha Joanny i Janka (odc. 13),
    • matka Marianny (odc. 16),
    • kruczyca Gizela (odc. 17),
    • królowa, macocha Śnieżki (odc. 21),
    • królowa, matka księżniczki Matyldy (odc. 25)
  • Wojciech Paszkowski
    • król Drozdobrody Konrad de Konrado, / wędrowny minstrel / huzar (odc. 9),
    • Jańcio (odc. 10),
    • strażnik zamkowy #2 (odc. 12),
    • sługa oznajmiający przybycie księcia (odc. 21),
    • książę Edward / żabi król (odc. 25)
  • Dariusz Błażejewski
    • Jarosław, Książę Jarocina (odc. 9),
    • gruby pirat (odc. 14),
    • ojciec Marianny (odc. 16),
    • herszt rozbójników (odc. 16),
    • żołnierz (odc. 17),
    • służący na dworze króla Mikołaja (odc. 17),
    • wysoki strażnik (odc. 19),
    • książę zamieniony w łabędzia #3 (odc. 23),
    • kosiarz (odc. 24)
  • Agnieszka Kunikowska
    • królowa, matka księżniczki uwięzionej w nawiedzonym zamczysku (odc. 10),
    • Joanna (odc. 13),
    • księżniczka Matylda (odc. 25)
  • Edward Dargiewicz
    • sir Randolf (odc. 11),
    • starszy brat Jasia (odc. 12),
    • byk Alojzy (odc. 14),
    • potężny pirat (odc. 14),
    • czarownik (odc. 18),
    • koń Falada (odc. 26)
  • Tomasz Bednarek
    • Jaś / markiz Carabas (odc. 12),
    • Kacper (odc. 16),
    • książę (odc. 21)
  • Cezary KwiecińskiKot w butach (odc. 12)
  • Ryszard Olesiński
    • Abracas (odc. 12),
    • farmer (odc. 14),
    • kozioł (odc. 16),
    • nadworny czarnoksiężnik (odc. 17)
  • Jacek Bończyk
    • mysz #2 (odc. 12),
    • król (odc. 13),
    • Karol (odc. 19),
    • król (odc. 26)
  • Andrzej Gawroński
    • osioł (odc. 14),
    • przywódca karzełków (odc. 21)
  • Janusz Wituch
    • syn farmera (odc. 14),
    • kapitan piratów (odc. 15),
    • Jan (odc. 16),
    • książę Wilk (odc. 23)
  • Marek Frąckowiakwilk (odc. 15)
  • Katarzyna Skolimowska
    • żona karczmarza (odc. 16),
    • kruczyca Gertruda (odc. 17),
    • służąca (odc. 19)
  • Jerzy Rogowski
    • potężny rozbójnik (odc. 16),
    • uczestnik przyjęcia (odc. 16)
  • Dorota Kawęckauczestniczka przyjęcia (odc. 16)
  • Jacek Braciakrybak (odc. 18)
  • Jolanta WilkRozalia (odc. 19)
  • Teresa Lipowska
    • macocha Kopciuszka (odc. 20),
    • służąca Aliny (odc. 24)
  • Agata GawrońskaAgata, pierwsza przyrodnia siostra Kopciuszka (odc. 20)
  • Henryk ŁapińskiHenryk, sługa księcia Edwarda (odc. 25)
  • Ryszard Nawrockikanclerz (odc. 26)
  • Joanna Orzeszkowska

i inni

Lektor: Krzysztof Mielańczuk

Emisja w Polsce | edytuj kod

Spis odcinków | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Baśnie Braci Grimm: Simsala Grimm: O wilku i siedmiu koźlątkach, Bajka o sześciu sługach, Król Drozdobrody, DVD
  2. Baśnie Braci Grimm: Simsala Grimm: Roszpunka
  3. Baśnie Braci Grimm: Simsala Grimm: Czerwony Kapturek, Kryształowa kula, Błękitny obłok, DVD
  4. Baśnie Braci Grimm: Simsala Grimm: Kopciuszek, Żabi Król, O dzielnym krawczyku, DVD

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Baśnie Braci Grimm: Simsala Grimm" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy