Babadag


Na mapach: 44°53′N 28°43′E/44,883333 28,716667

Babadag w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Babadag, miasto w południowo-wschodniej Rumunii; w okręgu Tulcza.

Miasto położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie, w północnej części Dobrudży, w pobliżu delty Dunaju. Liczy ok. 11 tys. mieszkańców (2006) - większość ludności miasta stanowią Rumuni (ok. 84% ludności), zamieszkuje tu jednak także liczna mniejszość turecka (ok. 13% ludności), a także Romowie i Lipowanie.

Nazwa miasta (oryg. tur. Babadağ - "góra ojca") wiązana jest w legendzie z postacią Baba Sary Saltuka, który w XIII w. sprowadził w ten rejon licznych Turków - pierwszy raz miała pojawić się w pracach arabskiego podróżnika Ibn Battuty.

W 1393 miasto zostało zdobyte przez wojska sułtana tureckiego Bajazyda I. Wzniesiono tu zamek, zniszczony przez Kozaków w 1587. W XVII w. odbudowane miasto przeżywało okres rozkwitu. Tutejsza forteca służyła m.in. jako zimowa kwatera wielkiego wezyra w czasie wojen turecko-rosyjskich. Miasto stanowiło też przez pewien czas stolicę paszałyku.

Podczas wojny krymskiej miasto zostało zbombardowane przez artylerię rosyjską. W 1878 na mocy traktatu z San Stefano miasto znalazło się w granicach Rumunii.

W Babadag znajduje się cenny meczet Gazi Ali Paszy z 1610.

W pobliżu miasta znajduje się jeden z największych poligonów wojskowych w Europie.

Ciekawostki | edytuj kod

Nazwa miejscowości pojawia się w tytule zbioru esejów Andrzeja Stasiuka Jadąc do Babadag, za który w 2005 autor otrzymał Nagrodę literacką Nike.

Nazwę miasta nosi kultura archeologiczna Babadag datowana na okres od 1200 do 1100 p.n.e.


Na podstawie artykułu: "Babadag" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy