Babie lato (meteorologia)


Babie lato (meteorologia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Babie lato

Babie lato, złota jesień, potocznie też polska jesień – okres pięknej i ciepłej pogody we wrześniu lub październiku w czasie utrzymywania się układu wyżowego.

Jest on skutkiem ogólnego uspokojenia atmosfery półkuli północnej w okolicach równonocy jesiennej z powodu stosunkowo małych kontrastów termicznych między południem, które już nie jest tak usłonecznione, a północą, która nie zdążyła się jeszcze wychłodzić. Dodatkowym czynnikiem stabilizującym jest nagrzany w okresie letnim ocean.

Na kształtowanie się „babiego lata” na terenie środkowo-wschodniej Europy (w tym Polski) oraz południowej Azji, decydujący wpływ posiada Wyż Południowoazjatycki (czasem Wschodnioeuropejski), słabnący w okresie zimowym.

W Ameryce Północnej tę porę roku nazywa się Indian summer (indiańskie / indyjskie[potrzebny przypis]) i przypada ona na październik lub wczesny listopad. W Szwecji mówi się o Brittsommar – tam przypada ona na październik. W Niemczech babie lato przypada najczęściej na wrzesień i nazywa się Altweibersommer (mylnie[potrzebny przypis] tłumaczone na „lato starych bab”, w rzeczywistości nazwa wywodzi się ze staroniemieckiego i dotyczy nici pajęczych) lub po prostu Spätsommer ("późne lato").

Bibliografia | edytuj kod

  • Lehmann, Artur, Altweibersommer, Die Wärmerückfälle des herbstes in Mitteleuropa, 1911.
Na podstawie artykułu: "Babie lato (meteorologia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy