Babie lato (obraz Józefa Chełmońskiego)


Babie lato (obraz Józefa Chełmońskiego) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Babie lato – obraz Józefa Chełmońskiego wykonany techniką olejną na płótnie, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie[1].

Babie lato powstało w 1875 roku w Warszawie i jest pokłosiem rok wcześniejszej podróży Chełmońskiego na Ukrainę[1]. Po tej podróży Chełmońskiego szczególnie pasjonowała obserwacja życia wsi oraz rytmów nadawanych życiu przez naturę[2]. Dzieło stanowi przykład naturalistycznej odmiany polskiego realizmu[3].

Opis obrazu | edytuj kod

Obraz przedstawia młodą bosonogą ukraińską chłopkę[1], leżącą na ziemi i trzymającą w wyciągniętej ku górze prawej ręce nitki babiego lata[3]. Z lewej strony, na horyzoncie, znajdującym się w połowie wysokości obrazu i będącym główną linią podziału jego kompozycji[3], widać stado bydła i sylwetki wieśniaków[1]. Spogląda ku nim czarny siedzący piesek[3].

Paleta barw, z przewagą odcieni brązów i szarości, jest stonowana i podkreśla nastrój pory późnego, babiego lata[3]. Szarobłękitne, lekko zachmurzone niebo wypełnia górną część obrazu[1]. Jaśniejszy akcent stanowi biała spódnica i żółta chustka leżącej dziewczyny[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Babie lato. MNW/Cyfrowe. [dostęp 2015-10-10].
  2. IrenaI. Kossowska IrenaI., Józef Chełmoński, Culture.pl, 19 maja 2014 .
  3. a b c d e f Magdalena Wróblewska: Józef Chełmoński, „Babie lato”. Culture.pl, grudzień 2010. [dostęp 2015-10-10].
Na podstawie artykułu: "Babie lato (obraz Józefa Chełmońskiego)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy