Bad Girls (singel Dody)


Bad Girls (singel Dody) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bad Girls – singel polskiej piosenkarki Dody, pochodzący z jej drugiego albumu studyjnego, 7 pokus głównych. Wydany w dwóch wersjach językowych, angielskiej i polskiej, pod koniec czerwca 2010 ukazał się w tej pierwszej w internecie[1]. 16 lipca 2010 drugą z nich wydano w Polsce na pierwszym singlu promującym płytę[2]. Wyprodukowana i skomponowana przez Łukasza Targosza, jest popową piosenką z elementami electropopu i pop-rocka[3]. Jej tekst, w wersji polskojęzycznej napisany przez Marię Peszek[3], koncentruje się na feministycznym nastawieniu Dody, odwołując się również do tytułowej grupy bad girls. Solową partię na gitarze elektrycznej nagrała na potrzeby utworu Jennifer Batten[4].

Akcja teledysku do utworu, utrzymanego w konwencji science fiction, ma miejsce w futurystycznym mieście, w którym Doda i gang bad girls planują rewolucję. Wysokobudżetowy wideoklip spotkał się z opiniami najlepszego w historii polskich wykonawców, choć zwrócono uwagę na obecne w nim nawiązania do innych filmów (głównie sci-fi) i teledysków[5][6][7]. Doda wykonywała utwór „Bad Girls” w trakcie swoich koncertów z tras Rock’n’Roll Palace Tour, The Seven Temptations Tour, Fly High Tour i Riotka Tour, a poza tym zaśpiewała go m.in. w trakcie XLVII KFPP w Opolu[8].

Spis treści

Geneza i wydanie | edytuj kod

Utwór „Bad Girls” został skomponowany przez Łukasza Targosza, a jego tekst w języku polskim napisała Maria Peszek[3]. Targosz wyprodukował tę piosenkę dla Dody na jej drugi solowy album studyjny, 7 pokus głównych[3]. Polska piosenkarka Marina Łuczenko potwierdziła, że utwór pierwotnie miał się znaleźć na jej płycie, jednak ona go odrzuciła, w wyniku czego zaoferowano go Dodzie[9]; Rabczewska zaprzeczyła informacji[10]. Solową partię na gitarze elektrycznej w utworze zagrała Jennifer Batten, znana między innymi ze współpracy z Michaelem Jacksonem[4].

W czerwcu 2010 Doda potwierdziła wydanie pierwszego singla ze swojej nadchodzącej płyty jeszcze w tym samym miesiącu[11]. 25 czerwca 2010 do serwisu YouTube wyciekły około półtoraminutowe fragmenty dwóch utworów Dody z albumu 7 pokus głównych w wersjach anglojęzycznych: „Bad Girls” i „My Way or No Way”[12]. 28 czerwca na stronie internetowej artystki odbyła się oficjalna premiera pierwszej z tych piosenek (jednak bez solowej partii Batten)[1]. Premiera wersji polskojęzycznej, już z „solówką” Batten, miała miejsce 16 lipca tego samego roku na antenie Radia Eska[2]. Była to tym samym radiowa premiera singla, który później został wydany – jako pierwszy w karierze Dody – w formacie digital download na portalu Muzodajnia[13].

Melodia i tekst | edytuj kod

Utwór „Bad Girls” trwa trzy minuty i czterdzieści sekund; utrzymany jest w szybkim, tanecznym tempie. Jest piosenką popową, zawierającą elementy odłamów tego gatunku, takich jak electropop, synthpop, dance-pop i pop-rock. Sama Doda opisała go jako „elektronika z dodatkiem rocka[potrzebny przypis]. Melodia zbudowana jest na dźwiękach instrumentów elektronicznych i syntezatorów, a także na pętlach perkusyjnych. Solowa partia Batten pojawia się przed ostatnim refrenem.

Tekst „Bad Girls”, nagrany w dwóch wersjach językowych – po angielsku i polsku – w obu z nich napisany jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Pojawiają się w nim motywy seksizmu i kobiecej dominacji seksualnej, a Doda w refrenie śpiewa o grupie bad girls (z języka angielskiego: złe dziewczyny), która wspiera ją w relacjach z płcią przeciwną. Słowa w zwrotkach opowiadają głównie o sile Rabczewskiej i jej niepoddawaniu się w kontaktach z mężczyznami. Oprócz tego, piosenkarka śpiewa o rewolucji i nowej konstytucji[14][15].

Odbiór | edytuj kod

Krytyczny | edytuj kod

Piosenka spotkała się z mieszanym odbiorem. Michał Czarnocki z magazynu „Gitarzysta” wystawił utworowi trzy na dziesięć punktów. Recenzent napisał: „utworek pachnie całkiem „niepolsko” (no może poza „angielskim” akcentem Doroty – ten akurat jest raczej swojski, chwilami trochę przaśny), może nawet i nadawałby się na zagraniczne listy przebojów, tyle że to wszystko brzmi jak jakaś…Katy Perry? A to chyba nijak nie przystaje do naszej rzeczywistości zdominowanej ostatnimi czasy przez różne odcienie muzyki z przyrostkiem „-core””. Czarnocki pochwalił jednak „próbę gonienia zagranicznej czołówki i nie najgorszą produkcję”[16].

Komercyjny | edytuj kod

Singel „Bad Girls” dotarł m.in. do 5. miejsca listy Top 15 Wietrznego Radia emitowanego dla Polonii mieszkającej w Stanach Zjednoczonych[17]. Ponadto znalazł się w propozycjach do listy Gorąca 20 Radia Eska[18]. Utwór zajmował również wysokie (często pierwsze) miejsca na licznych notowaniach regionalnych stacji radiowych[19].

Teledysk | edytuj kod

Geneza i wydanie | edytuj kod

Jeszcze przed premierą utworu „Bad Girls”, Doda wypowiedziała się: „Teledysk do tego singla będzie bardzo futurystyczno-kosmiczny”[20]. W sierpniu 2010 piosenkarka oficjalnie potwierdziła prace nad wideoklipem: „Rozpoczynamy pracę nad teledyskiem do »Bad Girls«, planujemy potężną produkcję i efekty, których nie mogliście zobaczyć w poprzednich klipach. Przekazuję Wam konkretną dawkę ekscytacji i jednocześnie zapewniam, że choć mój plan to brak planu, to rollercoster z Bad Girls na »pokładzie« właśnie się rozpędza i zapowiada się jazda bez trzymanki”[21]. Teledysk został nakręcony i wyprodukowany w Serbii, a jego budżet szacowany jest na sumę 100 tysięcy złotych[22].

3 stycznia na oficjalnej stronie artystki i jej profilu w serwisie YouTube pojawił się zwiastun klipu, który później stał się najchętniej oglądanym wideo w kategorii Muzyka na stronie i odnotował ponad milion wyświetleń[23][24]. Premiera teledysku do „Bad Girls” w wersji anglojęzycznej miała miejsce 14 stycznia 2011 w serwisie Muzodajnia[25]. Kilka dni później wideoklip został udostępniony na oficjalnym kanale Dody w serwisie YouTube (opcjonalnie w rozdzielczości HDTV), TheDodaTV[26], a później na Vevo artystki[27], natomiast 22 stycznia odbyła się jego premiera telewizyjna na antenie stacji Viva Polska[28]. 2 lutego na TheDodaTV odbyła się natomiast premiera teledysku do „Bad Girls” w języku polskim[29].

Scenopis | edytuj kod

Teledysk trwa trzy minuty i pięćdziesiąt dwie sekundy[26][29]. Rozpoczyna się ujęciami na futurystyczne miasto, jego władcę oraz żołnierzy w czarnych mundurach. Następnie w klipie pojawia się napis „Bad Girls start”, a kolejna scena ma miejsce w futurystycznym wnętrzu z kapsułami i ukrytymi wewnątrz nich fembotami. Z jednej z kapsuł wychodzi jedna z nich, łysa Doda (później wyrastają jej długie blond włosy), po czym uwalnia pozostałe towarzyszki. Femboty, wraz z Rabczewską, uciekają na futurystycznych motorach przed ubranymi w czarne stroje żołnierzami. Następne ujęcia pokazują miasto (ukazane już na początku wideoklipu) i restaurację Blood Runs Hot, w której femboty planują atak grupy Bad Girls. Po chwili zjawiają się tam wrogowie bohaterek, których Doda pokonuje swoim wzrokiem, po czym wychodzi z restauracji. Kolejna scena (towarzysząca bridge'owi piosenki) ma miejsce w kostnicy, gdzie Doda – z czarnymi skrzydłami, charakteryzowana na anioła śmierci[30] – wydłubuje oko zmarłemu mężczyźnie (piosenkarka zwróciła uwagę na wpływy nekrofilii na tę scenę[31]) i tworzy na jego torsie czarny napis „no death, no fun” („bez śmierci nie ma zabawy”). Następnie, gang Bad Girls na futurystycznych motorach atakuje miasto, a Doda używa oka nieboszczyka w celu dostania się do władcy (przed wejściem do twierdzy laser skanuje oko) i odbywa z nim pojedynek, ostatecznie pokonując wroga. Rabczewska zasiada na tronie, wyciąga przed siebie rękę z ukrytą wewnątrz czarną pigułką z białym logo ☿ bad girls i mówi: „try me” („wypróbuj mnie”)[26][29].

Odbiór | edytuj kod

Wideoklip do „Bad Girls” zajął 2. miejsce na liście AirPlay – TV, najczęściej emitowanych teledysków w muzycznych stacjach telewizyjnych[32]. Ponadto znalazł się na pierwszym miejscu najczęściej wyświetlanych na stronie muzyka.onet.pl i na drugim na muzyka.interia.pl[33]. Zanotował również wysoką oglądalność w serwisie YouTube – 250 tysięcy wyświetleń przez pierwsze 3 dni w wersji anglojęzycznej[34]. Oprócz tego zajął 1. miejsce w głosowaniu meksykańskiej strony internetowej poświęconej muzyce, Ev.gerard Music, na najlepszy teledysk lat 2010–11[35] oraz uplasował się na 9. miejscu na liście europejskiej stacji MTV Europe World Chart Express[36]. Redaktor strony wiadomosci24.pl wypowiedział się: „Biorąc pod uwagę polskie realia mamy do czynienia z produktem nowej jakości. Nie brak efektów specjalnych, trucizny, ociekających seksem scen. (...) ukłony dla Rabczewskiej za to, że potrafiła zrobić coś, co nie odbiega znacząco od światowych standardów i oprócz tego nie pochłania astronomicznych kwot gotówki. Można się przyczepić nieco do trochę chaotycznej fabuły, jednak w „obrazku” całość wygląda imponująco. Miejmy nadzieję, że dla polskiej muzyki rozrywkowej nastała nowa, lepsza era”[34]. Na stronie kimono.pl wypowiedziano się natomiast: „jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, że „królowa jest tylko jedna” teledysk do piosenki „Bad Girls” skutecznie je rozwiewa (...). Trudno będzie to przebić”[30].

Polska piosenkarka i blogerka Sara May oraz muzyk Zbigniew Hołdys nazwali go najlepszym w historii polskich teledysków. May napisała: „To wielki skok do przodu jeśli chodzi o polskie klipy. To zapewne najdroższy polski teledysk i zdecydowanie przełomowy w jej karierze (...). Klipem „Bad girls” [Doda] zmiażdżyła rodzimą konkurencję”[5]. Były gitarzysta zespołu Perfect wypowiedział się natomiast: „to jest pierwszy polski teledysk, który w kategorii pop może spokojnie wylądować na ekranie jakiegoś MTV między klipem Lady Gagi a powiedzmy Christiny Aguilery. Nie będzie wstydu (...). Pop ma swoje wymagania, swoją stylistykę i technologię, ten klip sprostał im jak żaden dotychczas”[6]. Katarzyna Nowakowska napisała na łamach czasopisma „Machina”: „Obejrzeć (...) klip warto – choćby po to, by zabawić się w odnajdywanie zapożyczeń i nawiązań do filmów, seriali, gier i wideo innych artystów” i wymieniła nawiązania do powyższych mediów wizualnych, takich jak produkcje science fiction czy teledyski Lady Gagi i Britney Spears[7].

Wykonania na żywo | edytuj kod

Do tej pory Doda wykonywała „Bad Girls” tylko w wersji polskojęzycznej. Pierwsze wykonanie miało miejsce 15 lipca 2010 podczas koncertu artystki w Czeladzi, w dzień przed premierą polskojęzycznej wersji piosenki. Wtedy to utwór dołączył na stałe do listy piosenek śpiewanych przez Rabczewską w trakcie trasy Rock’n’Roll Palace Tour i był ostatnim numerem podczas koncertów, wykonywanym jako zaplanowany wcześniej bis. Piosenka dołączyła też na stałe do kolejnyych tras Dody – The Seven Temptations Tour oraz Fly High Tour i Riotka Tour (w nieco zmienionych wersjach).

Występy telewizyjne z utworem | edytuj kod

Lista utworów | edytuj kod

Digital download[13]

 1. „Bad Girls” (Radio Version) – 3:40

Notowania | edytuj kod

Listy airplay | edytuj kod

Listy przebojów | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b „Bad Girls” nowym singlem Dody (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-02-08].
 2. a b BAD GIRLS Dody w RADIU!! (pol.). dodaqueen.com. [dostęp 2011-02-08].
 3. a b c d Doda – Bad Girls PL (pol.). irj.pl. [dostęp 2011-02-08].
 4. a b Gitarzystka Jacksona u Dody (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-07-14].
 5. a b Najlepszy polski klip (pol.). saramay.pl. [dostęp 2011-02-10].
 6. a b Hołdys zachwala klip Dody (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-02-10].
 7. a b Katarzyna Nowakowska. Doda versus świat. „Machina”. 2 (59), s. 16-17, 02-2011. Media Point Group. ISSN 1426-2312
 8. a b Opole 2010 na bis: Doda w Opolu (pol.). teleman.pl. [dostęp 2011-02-10].
 9. Marina o „Bad Girls”: „Odrzuciłam, bo ta piosenka do mnie nie pasuje” (pol.). wideoportal.pl. [dostęp 2011-02-11].
 10. Doda chce podać Maję Sablewską do sądu (pol.). wideoportal.pl. [dostęp 2011-02-11].
 11. Doda: „Pierwszy singiel już w czerwcu” (pol.). plejada.onet.pl. [dostęp 2011-02-11].
 12. Posłuchajcie nowych piosenek Dody! (pol.). plejada.onet.pl. [dostęp 2011-02-11].
 13. a b Doda – Bad Girls – Radio Version (pol.). plus.pl. [dostęp 2011-02-11].
 14. Doda – Bad Girls (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-04-21].
 15. Doda – Bad Girls (polska wersja) (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-04-21].
 16. Doda – Bad Girls / My Way Or No Way (pol.). magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2010-07-07].
 17. a b Notowanie 875 z dnia 8/13/2010. wietrzneradio.com. [dostęp 2016-04-18].
 18. a b Notowanie 942 | 2010-07-16 (pol.). eska.pl. [dostęp 2011-02-07].
 19. Doda: „Pierwszy singiel już w czerwcu” (pol.). plejada.onet.pl. [dostęp 2011-05-05].
 20. Doda zapowiada „jazdę bez trzymanki” (pol.). wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2015-07-14].
 21. Doda wyda 700 tysięcy na teledyski (pol.). se.pl. [dostęp 2011-05-05]. Cytat: „Nakręcony w Serbii klip do piosenki „Bad Girls” kosztował ponad 100 tysięcy złotych”
 22. Trailer podpalił Youtube (pol.). doda-music.com. [dostęp 2011-05-05].
 23. Doda – Bad Girls (trailer) w serwisie YouTube
 24. Doda łysa w nowym teledysku! (pol.). plejada.onet.pl. [dostęp 2011-05-05].
 25. a b c Doda – Bad Girls (OFFICIAL VIDEO) w serwisie YouTube
 26. Doda – Bad Girls w serwisie YouTube
 27. Premiera na antenie VIVY już w sobotę! (pol.). viva-tv.pl. [dostęp 2011-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-23)].
 28. a b c Doda – Bad Girls (OFFICIAL POLISH VERSION) w serwisie YouTube
 29. a b Nowy teledysk Dody: „Bad Girls” (ZROBI FURORĘ ZA GRANICĄ?) (pol.). kimono.pl. [dostęp 2011-02-26].
 30. Doda: Zawsze chciałam nakręcić coś w kostnicy (pol.). plejada.onet.pl. [dostęp 2011-02-26].
 31. a b AirPlay TV: 19.03. – 25.03.2011 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-07-10].
 32. Onet Top Ten! Doda lepsza od Kanye Westa! (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2015-07-14].
 33. a b „Bad Girls” – Doda znów w centrum uwagi (pol.). wiadomosci24.pl. [dostęp 2011-02-26].
 34. “Bad Girls” króluje na Ev.gerard Music (pol.). doda-music.com. [dostęp 2011-05-05].
 35. “Bad Girls” wśród najpopularniejszych klipów w Europie (pol.). doda-music.com. [dostęp 2011-02-09].
 36. Smutna Doda z odrostami (pol.). wideoportal.pl. [dostęp 2011-02-10].
 37. Muzodajnia – Wrocław (Zima 2010) (pol.). ipla.tv. [dostęp 2015-07-14].
 38. Doda cz.2 (pol.). ipla.tv. [dostęp 2015-07-14].
 39. Siatkarskie Plusy – VIDEO (pol.). doda-music.com. [dostęp 2015-07-14].
 40. Gruby przytup i lans, czyli Viva Comet 2011 (pol.). muzyka.dziennik.pl. [dostęp 2011-03-02]. Cytat: „Imprezę otworzył występ Doroty Rabczewskiej. I nie ma co ukrywać, że należał do udanych. Wokalistka – wystylizowana na kosmitkę, w niebotycznych szpilkach (co na to jej kręgosłup?) – poddała się lewitacji, by za chwilę przypomnieć głośno, kto tu jest „Bad Girl”. Podczas występu wyrwała z tłumu swojego fana, posadziła w fotelu, przewiozła po estradzie i ucałowała siarczyście w usta.”
 41. a b DODA – PODSUMOWANIE 2011 ROKU (pol.). dodaqueen.com. [dostęp 2015-07-14].
 42. Sylwester w Katowicach | Virgin razem na koncertowym DVD (pol.). doda-music.com. [dostęp 2015-07-14].
 43. Notowanie: 2577, z dnia 2010-09-17. (pol.). radiobielsko.pl. [dostęp 2016-01-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bad Girls (singel Dody)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy