Bad Meets Evil


Bad Meets Evil w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bad Meets Evil – amerykański duet hip-hopowy pochodzący z Detroit, w którego skład wchodzą Royce da 5’9” i Eminem. Duet najlepiej znany jest z utworu „Bad Meets Evil” który pojawił się na albumie Eminema The Slim Shady LP w 1999 roku i ich wcześniejszej współpracy z Dr. Dre i jego wytwórnią Aftermath Entertainment.

Dwójka Bad Meets Evil nagrała wiele piosenek dobrze przyjętych w podziemiu, w tym popularny utwór „Renegade”, który później został użyty na albumie The Blueprint Jaya-Z, ze zwrotkami Royce’a zamienionymi na te Jaya-Z. Razem nagrali też wiele freestyle'i, w tym 12-minutową bitwę. Materiały filmowe z koncertu Bad Meets Evil we wrześniu 1998 roku w Bostonie w Lyricist Lounge przeciekły do internetu.

Bad Meets Evil zawiesili działalność w 2000 roku po tym, jak Royce da 5’9” pokłócił się z grupą Eminema, D12. W 2011 roku duet powrócił i wydał minialbum Hell: The Sequel 14 czerwca 2011 roku[1].

Spis treści

Kariera muzyczna | edytuj kod

1997-2000: Początki, pierwszy singiel | edytuj kod

Royce da 5’9” i Eminem dorastali w Detroit, obaj byli znajomymi Proofa. Ich zgranie zachęciło ich do utworzenia grupy w której Royce jest „Bad” a Eminem „Evil”. Nagrali i wydali kilka utworów razem. Eminem podpisał solowy kontrakt z wytwórnią Dr. Dre, Aftermath Records. Na jego debiutanckim albumie dla dużej wytwórni, The Slim Shady LP pojawił się Royce w utworze „Bad Meets Evil”.

Podczas pracy nad albumem Dr. Dre 2001, Eminem wprowadził Royce’a do wytwórni Dre i zapewnił mu pozycję ghostwritera na płycie. Royce napisał i pojawił się na pierwszej i oryginalnej wersji „Xxplosive” (zatytułowaej „Way I Be Pimping”), napisał także „The Message”[2]. Royce napisał kilka utworów takich jak „The Throne Is Mine” i „Stay In Your Place”, które zostały wycięte z ostatecznej listy utworów na albumie. Wyciekły później na kilku mixtape'ach, w tym Pretox[3]. Menedżer Royce’a ujawnił, że Royce był zaangażowany w pisanie dla Dr. Dre. Menedżer powiedział również, że „Eminem będzie siedzieć u Dr. Dre jak uczeń w studio”. Dr. Dre zdenerwowany tym faktem, poprosił Royce’a o zerwanie jego kontaktów z menedżerem. Royce odmówił zwolnienia menedżera i jego związek z Dr. Dre został zakończony, w wyniku czego Bad Meets Evil zawiesiło działalność.

2000-2010: Zawieszenie | edytuj kod

W późniejszym okresie pojawił się konflikt pomiędzy Royce da 5’9” a jego i Eminema znajomymi z dzieciństwa – grupą D12, co spowodowało osłabienie więzi Eminema i Royce’a. Od tego czasu dwójka nie pracowała ze sobą. Royce da 5’9” wydał kilka utworów dissujących grupę D12 (z wyjątkiem Eminema). D12 (oprócz Eminema) wydali kilka utworów dissujących Royce da 5’9” i jego MIC Records Camp. Beef trwał do 2005 roku, a w 2008 został oficjalnie zakończony.

Royce i Eminem pogodzili się wkrótce po śmierci ich wspólnego przyjaciela, rapera Proofa w 2006 roku. Przed śmiercią Proof próbował naprawić relacje między D12 i Royce’em. W 2008 roku Royce i D12 ogłosili koniec beefu pomiędzy nimi a Royce pojawił się na mixtape'ach D12 Return Of The Dozen Vol. 1 w 2008 roku oraz Return Of The Dozen Vol. 2 w 2011 roku. Wystąpił również na mixtape'ach i albumach raperów z D12, Kunivy i Bizarre'a. W 2007 Royce mówił w wywiadach, że on i Eminem zakończyli spór, i rozmawiali telefonicznie.

2010–2011: Powrót oraz Hell: The Sequel | edytuj kod

W 2010 roku ogłoszono że Eminem jest w trakcie zakontraktowania Slaughterhouse, supergrupy hiphopowej której Royce jest członkiem. Grupa wraz z Royce’em pojawiła się na dodatkowym utworze z albumu Eminema Recovery, zatytułowanym „Session One”. Umowa została sfinalizowana w 2011 roku. Dwójka Eminem – Royce da 5’9” ponownie zaczęła rapować razem czego efektem były dwa utwory, „Living Proof” i „Echo”, które wyciekły do internetu. Później pojawił się kolejny utwór, tym razem z nowym zespołem Shady Records, Slaughterhouse i Yelawolfem zatytułowany „2.0 Boys”. Ostatnia piosenka zatytułowana „Fast Lane” wyciekła do internetu[4], i jest pierwszym singlem z minialbumu duetu Bad Meets Evil – Hell: The Sequel. EP został wydany w Interscope Records 14 czerwca 2011 roku[5]. „Fast Lane” stał się ich pierwszym singlem w Top 40 jako duetu.

Eminem: „Royce i ja zaczęliśmy wychodzić ponownie, i nieuchronnie doprowadziło nas to z powrotem do studia. Na początku chcieliśmy po prostu zobaczyć gdzie to nas doprowadzi bez żadnych realnych celów na uwadze, ale piosenki zaczęły być coraz bardziej szalone, więc nadchodzimy”[6]

Royce da 5’9”: „Cieszę się z tego projektu, ze ujrzy światło dzienne, również ze względu na długi upływ czasu między tym jak pracowaliśmy kiedyś i teraz. Dostaliśmy zastrzyk energii robiąc to, i mamy nadzieję że spodoba się to każdemu, podczas gdy pracujemy nad albumem Slaughterhouse[6]

Dyskografia | edytuj kod

Minialbumy | edytuj kod

Single | edytuj kod

Teledyski | edytuj kod

2011: „Fast Lane
2011: „Lighters

Utwory nagrane razem oraz wspólne występy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Eminem & Royce Da 5'9 Reveal Cover Art For „Hell: The Sequel” EP (ang.).
 2. Royce da 5’9” Emerges Out Of Eminem's Shadow With Rock City (ang.).
 3. Dr. Dre – Pretox CD 1 (ang.).
 4. Listen Up: „Fast Lane” by Eminem and Royce da 5'9 (ang.).
 5. Eminem & Royce Da 5′9″ To Drop EP In June (ang.).
 6. a b Eminem to release EP with Royce da 5’9″ (ang.).
 7. Peak positions for singles in the United States:
 8. Chartifacts – Week Commencing: 20th June 2011.
 9. Canadian Hot 100: Week of May 21, 2011 (Biggest Jump).
 10. Charts.org.nz – Bad Meets Evil – Fast Lane.
 11. Peak positions for singles in the United Kingdom:
Kontrola autorytatywna (duo):
Na podstawie artykułu: "Bad Meets Evil" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy