Badanie cytologiczne


Badanie cytologiczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Badanie cytologiczne, czyli tzw. rozmaz szyjkowy (określenia potoczne cytologia, "test Pap", wymaz) – technika diagnostyczna w ginekologii polegające na pobraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy. Badanie to pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym, czyli bezobjawowym.

Spis treści

Częstość wykonywania badania | edytuj kod

Badanie wykonywane być powinno u każdej współżyjącej kobiety raz w roku przez pierwsze 4 lata, a następnie nie rzadziej niż co 3 lata. Pozwala to na wykrycie choroby w stadium przednowotworowym lub wczesnego rozwoju, co zapewnić może pełne wyleczenie.

U kobiet powyżej 25 roku życia zaleca się regularne badanie co 2-3 lata.

Natomiast u kobiet z czynnikami wysokiego ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy, badania należy powtarzać częściej (np.: w przypadku obniżonej odporności immunologicznej lub infekcji wirusowych spowodowanych przez wirusy HPV o wysokiej onkogenności).

Etapy badania | edytuj kod

  1. Pobranie we wziernikach materiału z pochwowej części szyjki macicy (kobieta nie może krwawić w tym czasie)
  2. Utrwalenie preparatu w warunkach laboratoryjnych
  3. Ocena mikroskopowa preparatu przez cytologa

Interpretacja | edytuj kod

Ocena stanu zdrowia pacjentki dokonywana jest na podstawie obecności w rozmazie komórek nienabłonkowych (erytrocytówlimfocytów, komórek zapalnych, martwiczych oraz resztek cytoplazmy) - tzw. tła rozmazów.

Aktualnie w interpretacji badania powinno się stosować klasyfikację według systemu Bethesda, aczkolwiek z powodu rozpowszechnienia i prostej struktury system Papanicolaou nie wyszedł on do końca z użycia. Prawidłowy wynik badania cytologicznego powinien zawierać wyniki badania w obu tych systemach. Należy jednak pamiętać, że jest to badanie przesiewowe umożliwiające określenie ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy, dlatego nie należy interpretować go jako pewnego rozpoznania o nowotworze.

Bibliografia | edytuj kod

  • GrzegorzG. Bręborowicz GrzegorzG., Położnictwo i ginekologia, wyd. 1, PZWL, 2010 .

Zobacz też | edytuj kod

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Badanie cytologiczne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy