Bagshot Park


Na mapach: 51°22′14″N 0°41′46″W/51,370556 -0,696111

Bagshot Park w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bagshot Park – rezydencja królewska położona w hrabstwie Surrey, 11 mil na południe od Windsoru, w pobliżu wioski Bagshot. Obecnie stanowi siedzibę najmłodszego z synów Elżbiety II, księcia Edwarda, oraz jego rodziny.

Pierwszy budynek wzniesiono na terenie posiadłości w latach 1631-1633 na polecenie Karola I. Później przebudowywano go w latach 1766-1772 oraz w 1798. Przez wiele lat na przełomie XVIII i XIX wieku posiadłość była siedzibą księcia Clarence, późniejszego króla Wilhelma IV. Następnie mieszkała tu księżniczka Maria, córka Jerzego III, początkowo z mężem, księciem Gloucester, a po jego śmierci sama. W latach 1877-1878 przeprowadzono rozbiórkę pierwotnego gmachu, a na jego miejsce zbudowany nowy obiekt, oddany do użytku w 1879. „Nowy” Bagshot Park był główną siedzibą księcia Artura, syna królowej Wiktorii, od 1880 aż do jego śmierci w 1942. Później budynek został przekazany armii, a konkretnie służbie kapelanów wojskowych, którzy mieli tu swoją bazę. Z tego okresu pochodzi anegdota, iż przy parkowym stawie umieszczono rzekomo tabliczkę Nie chodzić po wodzie.

W latach 90. rezydencja została przekazana księciu Edwardowi, który poddał ją gruntownej renowacji i uczynił z niej nie tylko swój dom, ale również siedzibę swojej firmy zajmującej się produkcją programów telewizyjnych. Musiał jednak zrezygnować z jej prowadzenia pod naporem oskarżeń, że wykorzystuje w biznesie swoje królewskie powiązania, dzięki czemu m.in. filmowcy realizujący produkowane przez niego filmy dokumentalne mają dostęp do normalnie zamkniętych archiwów królewskich. Od tego czasu Bagshot Park ma charakter czysto mieszkalny.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bagshot Park" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy