Bajland


Bajland w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bajland – polska tragikomedia z roku 2000 w reżyserii Henryka Dederki i z jego scenariuszem; pamflet na politykę i osoby, które się nią parają. Twórca filmu otrzymał za niego „Srebrny Granat” na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Został też laureatem konkursu Hartley-Merrill Award (II nagroda) za scenariusz.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Jan Rydel (Wojciech Pszoniak) jest pretendentem do urzędu prezydenta RP. Jest skonfliktowany z dziennikarzami telewizyjnymi, a kiedy w końcu udaje mu się dostać na antenę, siada tyłem do kamery. Notowania ma jednak wysokie.

Wkrótce Rydel dowiaduje się od swego przyjaciela lekarza, że jest bardzo poważnie chory, praktycznie nie ma szans na wyleczenie. Postanawia zrezygnować z kandydowania na prezydenta, uzasadniając to głębokim rozczarowaniem nauką, kulturą itp., i rozdać mieszkania wybudowane na potrzeby kampanii wyborczej. Oczywiście chętnych na mieszkania jest o wiele więcej niż lokali. Rydel postanawia więc, że otrzymają je ci, którzy potrafią uzasadnić, że mieszkania faktycznie potrzebują. Tu jednak spotyka go kolejne rozczarowanie – wypowiedzi potrzebujących stale go nudzą. Sympatię Rydla zdobywa tylko Józef Horoszko (Olaf Lubaszenko), z którego były kandydat na prezydenta robi swego asystenta. Ponadto jemu i jego żonie Katarzynie (Karolina Rosińska) zapisuje swój majątek. Testament zawiera jeszcze dodatkowe polecenia.

Obsada | edytuj kod

oraz:

Informacje dodatkowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rafał Górski: Pies bez kagańca jest niebezpieczny. [dostęp 2012-03-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bajland" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy