Balga


Na mapach: 54°33′09″N 19°58′10″E/54,552500 19,969444

Balga w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zamki Gotyckie w Polsce Chorągiew komturii Balgi zdobyta pod Grunwaldem

Balga (niem. Balga, ros. Бальга) – dawny średniowieczny zamek i osada krzyżacka. Ruiny zamku położone są koło wsi Wiesiołoje (Весёлое) w obwodzie kaliningradzkim, w rejonie bagriatonowskim, nad Zalewem Wiślanym. Balga leży w krainie historycznej Prusy Dolne.

Dojazd z Braniewa przez Mamonowo (niem. Heiligenbeil, pol. Święta Siekierka), za Mamonowem od drogi do Kaliningradu w lewo. Dalej na północny wschód, również nad Zalewem Wiślanym, znajdowała się siedziba sąsiedniej komturii Pokarmin.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1238 r. Krzyżacy zdobyli pruski gród Balga, gdzie w roku następnym założyli zamek. Od 1250 r. Balga była siedzibą komturii, która rozciągała się pasem na południowy wschód, sięgając do Pisza i Ełku. Komturzy Balgi czasowo pełnili jednocześnie funkcję wójta Natangii. Komturia zaliczała się do Prus Dolnych, dlatego podlegała wielkiemu marszałkowi w Królewcu.

Balga ze względu na położenie (komunikacja wodna) nie została zdobyta w czasie powstań pruskich. W roku 1253 przez Balgę na Sambię kierowała się wyprawa z królem czeskim Przemysłem Ottokarem II. W tym czasie kończono budowę nowego zamku przeznaczonego dla konwentu. Budowlę uzupełniono o przedzamcze na początku XIV w. Zamek został rozebrany na początku XVII w., a materiał budowlany wykorzystano na budowę twierdzy w Piławie (niem. Pillau). Do 1945 roku Balga liczyła ponad 700 mieszkańców.

Teraźniejszość | edytuj kod

Obecnie Balga jest miejscowością niezamieszkaną, a z dawnej zabudowy niemalże nic nie dotrwało do naszych czasów. Po zamku pozostały odkryte fundamenty oraz ruiny przedzamcza, częściowo odrestaurowanego przed II wojną światową. W pobliżu pozostałości zamku znajdują się ruiny kościoła św. Mikołaja z XIV w. z zachowanymi fragmentami murów obwodowych i portalem zdobionym kamieniami przywiezionymi z Ziemi Świętej oraz resztkami malowideł ściennych.

Kościół parafialny w Baldze przed 1525 należał do archiprezbiteratu w Braniewie.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Anatolij Bachtin, Gerhard Doliesen, Vergessene Kultur. Kirchen in Nord-Ostpreussen. Eine Dokumentation, 2. Aufl., Husum, Husum, 1998, ​ISBN 3-88042-849-2

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Balga" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy