Ball's Pyramid


Na mapach: 32°S 159°E/-31,754167 159,251667

Ball’s Pyramid w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ball's Pyramid) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ball’s Pyramid – wzniesienie skalne (nek), znajdujące się na Morzu Tasmana (Australia). Jeden z nadmorskich szczytów Wyniesienia Lord Howe. Znajduje się 700 kilometrów od Sydney, jest względem niego skierowane na północny wschód. Leży niedaleko wyspy Lord Howe - ok. 20 km na południe. Jest wymieniona przez Księgę Rekordów Guinnessa jako najwyższy pinakiel skalny na świecie. Lotnik Francis Chichester wyraził się o niej w 1931 r., że to „szeroki, pierwotny sztylet z kamienia”. Jest obiektem z listy dziedzictwa UNESCO.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Piramida ma u podstawy szerokość 400 metrów, a wysokość 562 metry - prawie dwa razy tyle, ile Wieża Eiffla. Po jednej ze stron leży mała skalna wysepka, odłączona od głównego masywu. Ogólnie ma kształt łukowaty. Z jednej ze stron jest zbocze zakończone szczytem, drugie takie samo, a następnie poziomy obszar, z wgłębieniami i wystającymi, ostrymi skałami. Następne zbocze wiedzie do jego najwyższego punktu. Druga strona z boku przypomina schody. Ma 1,1 km długości.

Ball’s Pyramid jest pozostałością komina wygasłego, zerodowanego wulkanu. Na tym obszarze było więcej wulkanów, ale wygasły ok. 7 mln lat temu[1].

Odkrycie | edytuj kod

Pierwszą osobą, która zobaczyła tę skałę i zostało to udokumentowane, był Henry Lidgbird Ball. Zobaczył ją, gdy w 1788 r. przepływał obok niej statkiem Supply wiozącym osadników, którzy udawali się na wyspę Norfolk. Nazwał ją własnym nazwiskiem, a w drodze powrotnej największą wyspę z łańcucha nazwał Lord Howe - na cześć pierwszego lorda Admiralicji. Ok. 1834 roku wyspa została zasiedlona, a jej mieszkańcy handlowali z przepływającymi obok statkami i z tego żyli. Wraz z osadnikami pojawiły się szczury, przez które na wyspie wyginęło 5 gatunków ptaków i niektóre gatunki gekonów, scynków i patyczaków. Głodni żeglarze polowali na ptaki powodując ich wyginięcie.

Fauna wyspy Lord Howe i Ball’s Pyramid | edytuj kod

Straszyk Dryococelus australis. Gatunek występuje jedynie na Piramidzie Balla

U wybrzeży Lord Howe płynąca na południe woda styka się z wodami z Pacyfiku. Jest tam najbardziej wysunięta na południe rafa koralowa, na której żyje ponad 400 gatunków ryb z ciepłych i zimnych wód. Niektórych występujących tam ryb nie spotka się nigdzie indziej; jest to np. wargacz dwugłowy. Na Ball’s Pyramid żyją ptaki morskie i krocionogi, występuje na niej także ostatnia populacja straszyka Dryococelus australis.

Próby zdobycia | edytuj kod

Niektórzy, próbując ją zdobyć, a nie mogąc przybić łodzią do brzegu podpływali do niej wpław razem ze sprzętem. Gdy chcieli wejść na skałę, atakowały ich ptaki, a krocionogi ich gryzły. Jednak w roku 1965 Bryden Allen i John Davis wspięli się na szczyt. Najtrudniej było im pokonać ostatnie 60 m, ze względu na kruszącą się skałę.

Przypisy | edytuj kod

  1. Geology and geography (ang.). Lord Howe Island Visitor Centre. [dostęp 2015-01-03].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ball's Pyramid" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy