Ballets Russes


Ballets Russes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Balety Rosyjskie, August Macke (1912) – przedstawienie Karnawał Bakst: Ognisty ptak, baletnica, 1910

Ballets Russes (fr. Balety Rosyjskie) – zespół baletowy założony w 1907 przez rosyjskiego impresaria Siergieja Diagilewa, pierwotnie mieszczący się w paryskim Théâtre Mogador, potem w Monte Carlo. Działał do śmierci Diagilewa w 1929 roku. Gwiazdami zespołu byli m.in. Wacław Niżyński, Anna Pawłowa, Matylda Krzesińska.

W swym repertuarze zespół opierał się na syntezie sztuk: tańca klasycznego, malarstwa (scenografii), poezji/powieści (libretta). Zmiany wprowadzali: choreografowieMichaił Fokin, następnie Wacław Niżyński (twórca choreografii do baletów: Popołudnie fauna, Gry, Święto Wiosny, Dyl Sowizdrzał) oraz jego siostra Bronisława (balet Wesele), scenografowieLeon Bakst (Szecherezada, Popołudnie fauna, Duch róży), Aleksandr Benois (Pawilon Armidy), Henri Matisse, Pablo Picasso (Trójgraniasty kapelusz).

W działalności zespołu można wyodrębnić dwa okresy:

  • pierwszy (1909–1914) charakteryzujący się ścisłym związkiem z narodową sztuką rosyjską i jej propagowaniem
  • drugi (1915–1929) cechujący się dążeniem do odzwierciedlenia nowych, współczesnych prądów artystycznych (ekspresjonizm, kubizm, futuryzm, surrealizm).

Spis treści

Zespół i kompozytorzy | edytuj kod

Najważniejsze przedstawienia | edytuj kod

Następcy | edytuj kod

Po śmierci Diagilewa, członkowie Ballets Russes poszli w różnych kierunkach, powstały nowe zespoły. Wasilij de Basil (Colonel W. de Basil) założył w 1931 Ballets Russes de Monte-Carlo[1], a René Blum (ur. w 1878, zm. w 1942) i Leonid Miasin w 1938 Ballet Russe de Monte Carlo[2]. Na przestrzeni lat nazwy tych zespołów ulegały zmianie. W 1934 powstała szkoła baletowa School of American Ballet, która znajduje się w Lincoln Center for the Performing Arts w Nowym Jorku. Jej współzałożycielem był choreograf George Balanchine. Uczyło w niej wielu tancerzy z Ballet Russe de Monte Carlo. Po wojnie, w 1948 roku, powstał zespół New York City Ballet, założony przez Balanchine.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ballets Russes de Monte Carlo. oxfordreference.com (ang.) [dostęp 2019-09-10]
  2. Ballet Russe de Monte Carlo. oxfordreference.com (ang.) [dostęp 2019-09-10]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (combination company):
Na podstawie artykułu: "Ballets Russes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy