Balthazar Johannes Vorster


Balthazar Johannes Vorster w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Balthazar Johannes Vorster (ur. 13 grudnia 1915 w Jamestown, zm. 10 września 1983 w Kapsztadzie) – polityk południowoafrykański, przed wojną działacz nazistowski[1], premier RPA w latach 1966-1978, prezydent w latach 1978-1979.

Życiorys | edytuj kod

Już od młodości Vorster związał się politycznie ze skrajną prawicą. Był jednym z głównych przeciwników przystąpienia Związku Południowej Afryki do wojny z Niemcami w 1939 roku. Za działalność w narodowosocjalistycznej organizacji Ossewabrandwag został w 1944 roku internowany przez władze brytyjskie w obozie w Koffiefontein.

Po wojnie zaangażował się w działalność Partii Narodowej, z której ramienia został wybrany do parlamentu w roku 1953. W 1961 roku został ministrem sprawiedliwości w rządzie Hendrika Frenscha Verwoerda. Po udanym zamachu na życie tego ostatniego w 1966 roku, Vorster objął tekę premiera. Kontynuował politykę poprzedników w kwestiach wewnętrznych, lecz zrewidował politykę zagraniczną. Poprawił stosunki z innymi krajami afrykańskimi, m.in. ich dyplomatom pozwolił mieszkać w częściach miast wydzielonych dla białych. Odciął się również od najbardziej radykalnych towarzyszy partyjnych. Po dwunastu latach, w 1978 roku, został zastąpiony na stanowisku przez Pietera Willema Bothę a sam objął urząd prezydenta. Jak się okazało, na krótko.

Po niespełna roku, w 1979 roku, został zmuszony do ustąpienia w wyniku skandalu politycznego związanego z nieprawidłowościami i korupcją w finansowaniu akcji propagandowej, polepszającej wizerunek RPA na zewnątrz. Po tych wydarzeniach usunął się z życia politycznego.

Przypisy | edytuj kod

  1. JOYCE, Peter (2007), The Making a Nation. South Africa's Road to Freedom., Ciudad del Cabo: Zebra Press. ​ISBN 978-1-77007-312-8​; Brian Bunting (1969)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Balthazar Johannes Vorster" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy