Banco Itaú


Banco Itaú w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Banco Itaú – prywatny bank z siedzibą w São Paulo, Brazylia. Jest drugim pod względem wielkości bankiem w Brazylii (po Bradesco). Obecnie Itaú obejmuje swym zasięgiem 11% rynku usług bankowych.

Historia | edytuj kod

Banco Itaú rozpoczął swą działalność w 1945 roku pod nazwą Banco Central de Crédito, zmieniając następnie nazwę na Banco Federal de Crédito. W 1964 Itaú Holding połączył się z Banco Federal de Crédito i Banco Itaú. Pod koniec dekady Banco Itau kupił Banco Sul Americano (1966) i Banco da América (1969).

W latach 70. połączył się z Banco Aliança w Rio de Janeiro (1973), Banco Português do Brasil (1974) i Banco União Comercial (1974). A pod koniec dekady otworzył swoje pierwsze siedziby za granicą. W Nowym Jorku i Buenos Aires.

W Latach 80. wchłonął tylko jeden mały bank Banco Pinto de Magalhães (1985).

Z kolei w latach 90. nabył 3 banki:

  • 1995 Banco Francês e Brasileiro
  • 1997 Banerj (Rio de Janeiro)
  • 1998 BEMGE (Minas Gerais)

w wieku XXI bank kontynuował przejęcia:

W latach 90. bank zainwestował w automatyzacje obsługi i rozwój bankomatów, redukując w tym samym czasie zatrudnienie o 50%.

W roku 1994 kontynuował swoją ekspansje w innych państwach, otwierając Banco Itaú Europa, Itaú Argentina i Itaú Bank (Cayman). W 1997 przejął Bamerindus Luxembourg, zmieniając nazwę na Banco Itaú Europa Luxembourg. Z kolei w 1998 nabył Banco Del Buen Ayre w Argentynie łącząc go z Itaú Argentina i zmieniając nazwę na Itaú Buen Ayre.

Członkiem rady dyrektorów jest Carlos Ghosn, prezes koncernów Renault i Nissan.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Banco Itaú" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy