Bank nie z tej ziemi


Bank nie z tej ziemi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bank nie z tej ziemi – polski serial komediowy z elementami fantastyki wyprodukowany w latach 19931994. Wyreżyserowali go Mirosław Dembiński, Waldemar Dziki, Paweł Sala i Marcin Ziębiński. Autorami scenariusza są Cezary Harasimowicz, Jacek Sobierajski, Wojciech Tomczyk i Paweł Tomczyk. Pomysłodawcami serialu są C. Harasimowicz i W. Dziki.

Główny motyw to walka dobra ze złem w postaci sił pozaziemskich – nieba i piekła. Duch Henryka (Bronisław Wrocławski) przebywa w czyśćcu. Pragnie dostać się do nieba, jednak musi odkupić swe winy. W przeszłości był właścicielem banku, zrujnował tę instytucję i popełnił samobójstwo. Chce znaleźć kogoś, kto mógłby przywrócić bankowi dawną świetność. Wybiera kryształowo czystą, uczciwą Ewę (Małgorzata Foremniak), chociaż dziewczyna nie ma pojęcia o bankowości. Zostaje jej powierzony Bank Wszelkiej Pomocy, który ma służyć osobom będącym w potrzebie. Ewa otrzymuje monetę o magicznej mocy – trzydziesty srebrnik Judasza, mający dar pomnażania gotówki, jeśli czyni się to w szlachetnym celu.

Henryka i Ewę wspierają dobre duchy (agenci „Góry”), a działanie utrudniają im duchy złe (agenci „Dołu”).

W odc. 12 pt. „Puszka z Pandorą” wystąpili Stanisław Mikulski (Jan Kloc) i Emil Karewicz (Hermann Brunet), grając postacie nawiązujące swoich słynnych ról Hansa Klossa i Hermanna Brunnera w serialu Stawka większa niż życie.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Główne role | edytuj kod

Pozostałe role | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bank nie z tej ziemi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy