Banon (ser)


Banon (ser) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ser banon zawinięty w liście kasztana Ser banon po rozpakowaniu

Banon (fr. Le Banon lub Banon à la Feuille) – gatunek charakterystycznego, niewielkiego francuskiego sera górskiego, wytwarzanego w Prowansji, w okolicach miasta Banon, zwłaszcza we wsi Puimichel w departamencie Alpy Górnej Prowansji.

Spis treści

Charakterystyka wyrobu | edytuj kod

Zasadniczo jest to ser kozi, choć spotyka się też wersję z mleka krowiego. Banon wytwarzany jest z surowego mleka: krowiego (przez cały rok) lub koziego (od wiosny do jesieni, kozy rasy prowansalskiej). Kozy te pasą się na wzgórzach w regionie przez okres co najmniej 210 dni w roku.

Średnica tego okrągłego sera powinna mieć 6 – 7 cm, waga - 90 - 120 g, a zawartość tłuszczu – 45%. Posiada delikatną skórkę.

Po dwutygodniowym dojrzewaniu ser zanurza się w alkoholu i zawija w suszony liść kasztana (wcześniej zmiękczony i wysterylizowany poprzez gotowanie w wodzie z dodatkiem octu). Alkohol chroni wyrób przez zagnieżdżeniem się niepożądanej pleśni. Młode banon'y mają zapach mleczny, a bardziej dojrzałe przejmują zapach liścia. Tajemnica smaku tego sera tkwi w umiejętności zapewnienia właściwej migracji związków chemicznych (przede wszystkim garbników), pomiędzy twarogiem a liściem kasztanowca. Liście zbierane są jesienią, ręcznie, z ziemi, gdy spadną (muszą mieć brązową barwę). Zbieranie liści odbywa się przede wszystkim w regionie Sewenny, na Korsyce i w departamencie Ardèche. W sprzedaży ser oferowany jest przewiązany tasiemką z rafii.

Wytwarzany jest zarówno metodami tradycyjnymi, na farmach, jak i w mleczarniach regionu. Produkuje go około sześćdziesięciu producentów, którzy są w stanie wytworzyć i wprowadzić na rynek maksymalnie 50 ton sera rocznie. Jest to obecnie stanowczo zbyt mało, jak na potrzeby smakoszy z Francji i wielu krajów świata (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Japonia).

Ręczne wykonanie i certyfikat | edytuj kod

Większość procesów przy produkcji banona wykonywanych jest ręcznie - od zbierania liści kasztanowca, poprzez prace przy samym wytwarzaniu, po owijanie i przewiązywanie rafią. Ser posiada certyfikat AOC i może być wytwarzany tylko na terenie regionu. Jest to pierwszy ser z regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, który otrzymał taki certyfikat (2003). Łącznie certyfikat umożliwiający produkcję posiada 179 gmin regionu.

Wino | edytuj kod

Do sera banon polecane jest wino Château Puyfromage, Santo del Trentino, Vin de Cassis (z czarnych porzeczek) lub marc – francuski winiak, produkowany z wytłoków winogronowych.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Kazuko Masui, Tomoko Yamada, Francuskie sery, wydawnictwo Wiedza i Życie, 1997, s.24, ​ISBN 83-7184-888-9
  2. Bernard Teyssandier, Connaître les fromages de France, wydawnictwo Jean-Paul Gisserot, 1994, ​ISBN 978-2-87747-139-8
  3. Jean Froc, Balade au Pays des Fromages , wydawnictwo Quae, 2007, ​ISBN 978-2-7592-0017-7
  4. Jean-Charles Karmann, Tout Fromage, wydawnictwo Minerva, 2007, ​ISBN 978-2-8307-0944-5
  5. http://www.montbrunlesbainsofficedutourisme.fr/article.php?new=33 - strona o serze
  6. http://www.banon-aoc.com - strona o serze i certyfikat
Na podstawie artykułu: "Banon (ser)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy